Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Urszula Kurtiak i Edward Ley – założyciele Wydawnictwa Artystycznego w Koszalinie – zostali uhonorowani Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Urszula Kurtiak i Edward Ley od 30 lat prowadzą Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley w Koszalinie, które specjalizuje się w wydawaniu książek bibliofilskich na artystycznych papierach, ręcznie oprawianych w skóry, jedwabie, drewno, a nawet metale i kamienie szlachetne. Są to limitowane i numerowane edycje w różnych językach. Publikacje wzbogacają oryginalne autorskie ilustracje lub grafiki warsztatowe: drzeworyty, linoryty, miedzioryty czy litografie. Prace były eksponowane m.in. w Nowym Yorku, Chicago, Buenos Aires, Madrycie, Paryżu, Londynie, Genewie, Frankfurcie, Berlinie, Abu Dhabi, Moskwie, Tajpej, Pekinie i New Delhi. Książki z wydawnictwa znajdują się w zbiorach bibliotek narodowych wielu krajów, trafiły również do światowych przywódców.

Działalność Urszuli Kurtiak i Edwarda Leya spowodowała odrodzenie zapomnianego rzemiosła introligatorstwa artystycznego i ożywiła zainteresowanie książką artystyczną w Polsce. Za wysoki poziom artystyczny i dzielenie się wiedzą wydawcy otrzymali wiele międzynarodowych nagród.

W 2019 r Urszula Kurtiak i Edward Ley otworzyli w Warszawie prawdopodobnie pierwszą na świecie Galerię Książki Kolekcjonerskiej, w której prezentowane są tylko nowe, bezpieczne mikrobiologicznie książki bibliofilskie.

Urszula Kurtiak i Edward Ley są członkami Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.