X Ogólnopolskie Forum Nauczycieli Bibliotekarzy 21-22.10.2005r.

„Relacja z X Forum w Kołobrzegu

Jubileuszowe X Ogólnopolskie Forum Nauczycieli Bibliotekarzy odbyło się w dniach 21 – 22. 10. 2005r. Wzięło w nim udział 45 nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski.

W kolejnym dniu Forum koleżanki z koszalińskiego oddziału TNBSP zaplanowały wyjazd do Koszalina. W osobnym dziale koszalińskiego muzeum, podzieleni na dwie grupy, obejrzałyśmy wnętrze autentycznej wiejskiej chaty, przeniesionej z okolic Jamna, co było okazją do zapoznania się z kulturą materialną tego regionu.

A potem odwiedziliśmy niezwykłe wydawnictwo książki artystycznej Kurtiak & Ley, mieszczące się w pięknym secesyjnym budynku. Już na wstępie olśniły nas wspaniałe, stylowo urządzone wnętrza, w których zaprezentowano książki wykonane starymi technikami, drukowane na papirusie, pergaminie, zdobione złotem, oprawne w białą skórę, wybijaną szlachetnymi kamieniami. Pośród zachwycających okazów sztuki wydawniczej znalazły się takie perły, jak: wydane specjalnie dla Jana Pawła II Listy św. Jana od Krzyża oraz inkrustowana bursztynami Biblia. O historii książki, o swojej pracy i studiach, poprzedzających wydanie każdej nowej pozycji, opowiadali w porywający sposób sami właściciele wydawnictwa – niezwykła para ludzi, dla których praca stała się prawdziwą, życiową pasją.

 

10_9.jpg

Jolanta Adamska i Jolanta Szymanek XL Liceum Ogólnokształcące w Warszawie „Dzień drugi zaczął się podróżą do Koszalina, gdzie uczestników czekała wizyta i wizyta w oficynie Kurtiak i Ley specjalizującej się w wydawaniu książki artystycznej. Poczynaliśmy jedyne w swoim rodzaju wydania oprawne w jedwab, pachnące, różowe wydanie Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, oprawioną w białą skórę, wybijaną szlachetnymi kamieniami Trylogię Sienkiewicza, specjalne wydanie Jana od Krzyża przygotowane dla Jana Pawła II, księgę biesiadną wydaną dla znamienitych biznesmenów, miniaturki, książki z węgla, książki notesy, portfele i mnóstwo innych, ciekawych, niepowtarzalnych egzemplarzy. Wszystko to we wspaniale zaprojektowanych wnętrzach z epoki, z gustownymi meblami, kwiatami jak w oranżerii i sączącą się w tle muzyką

Teresa Stępowska