Kapuściński Ryszard — Dzieła

Kapuściński Ryszard — Dzieła

Cesarz reportażu, na którym nadal wzoruje się cały świat. Urodzony w 1932 roku Ryszard Kapuściński był także poetą, fotografem i publicystą. Niemniej jednak znany jest głównie jako reportażysta i przedstawiciel, rozsławionego przez niego, reportażu literackiego. Dorastał podczas II wojny światowej. Wraz z rodziną kilkakrotnie się w tym czasie przeprowadzał. Jego ojciec – oficer AK, uciekł z niesławnego transportu do Katynia, co długo przed swym synem zatajał.

Kapuściński, Dzieła w ekskluzywnej oprawie introligatorskiej. Piękne książki w skórze do biblioteki gabinetowej

Kapuściński, Dzieła w ekskluzywnej oprawie introligatorskiej. Piękne książki w skórze do biblioteki gabinetowej

Przyszły cesarz zaczął pisać wcześnie. W 1956 roku Kapuściński otrzymał pierwszą nagrodę, Złoty Krzyż Zasługi, za reportaż To też jest prawda o Nowej Hucie. W tym samym roku po raz pierwszy udał się poza granice Polski i odwiedził Indie, gdzie rzucony na głęboką wodę, bez znajomości kraju, języka i zwyczajów musiał uczyć się trudnej sztuki improwizacji. Rozpoczął od zakupienia książki Hemingwaya, z której poznawał samodzielnie język angielski. Rok później były Chiny, Hong Kong i Tokio. Powrócił do Polski i trafił następnie do tygodnika Polityka, a jeszcze wcześniej pracował w Sztandarze Młodych – najpierw jako goniec, a później już jako dziennikarz. Poznał tam Tuwima, Nałkowską, Staffa i Marię Dąbrowską. Od 1962 roku pracował również dla Polskiej Agencji Prasowej jako stały korespondent w Ameryce Środkowej, Azji i Afryce. W swoim życiu otrzymał łącznie ok. 40 wyróżnień i nagród. Ikar, Nagroda im. Jana Parandowskiego. Otrzymał też tytuł Dziennikarza Wieku od środowiska dziennikarzy polskich. Aż cztery polskie uniwersytety przyznały mu tytuł doktora honoris causa. Określony mianem maestra przez Tiziano Terzaniego, Marqueza i Sepulvedę. Salman Rushdie powiedział o nim, że „Jeden Kapuściński wart jest tysiąca skamlących i fantazjujących gryzipiórków”.

Kapuściński R., Cesarz. Ekskluzywna książka w skórze. Świetna na ekskluzywny prezent.

Kapuściński R., Cesarz. Ekskluzywna książka w skórze. Świetna na ekskluzywny prezent.

Widział dwadzieścia rewolucji, cztery razy miał być rozstrzelany, wielokrotnie chorował na ciężkie egzotyczne choroby – przeszedł mózgową malarię, gruźlicę i gorączkę tropikalną. Uważał, że to, o czym się pisze, należy poświadczyć osobistym doświadczeniem. Był w tym podejściu bezkompromisowy, co spowodowało, że otarł się o śmierć więcej niż kilka razy. Od 2010 roku przyznawana jest Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepsze książki reporterskie.

Ryszard Kapuściński, Dzieła w ręcznej oprawie w skórę. Piękne książki do biblioteki domowej.

Ryszard Kapuściński, Dzieła w ręcznej oprawie w skórę. Piękne książki do biblioteki domowej

Zmarł w 2007 roku na zawał serca w Warszawie. Miał 74 lata. Na jego nagłą śmierć zareagował cały świat. Le Monde, La Pais, New York Times umieściły informację na swych pierwszych stronach. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach Myśliciel, filozof, poeta, bokser i to z osiągnięciami (został wicemistrzem juniorów Warszawy w wadze koguciej). Trudno wyobrazić sobie ogrom doświadczeń najsłynniejszego polskiego reportażysty. Można go tylko podziwiać za odwagę, kunszt, wrażliwość i empatię, której dał świadectwo na kartach swoich książek.

Kapuściński R., Podróże z Herodotem. Ekskluzywna książka w skórze. Świetna na ekskluzywne prezenty

Kapuściński R., Podróże z Herodotem. Ekskluzywna książka w skórze. Świetna na ekskluzywne prezenty

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Cesarz
Tom 2Heban
Tom 3Busz po polsku
Tom 4Wojna futbolowa
Tom 5Szachinszach
Tom 6Lapidaria I-III
Tom 7Lapidaria IV-VI
Tom 8Jeszcze dzień życia
Tom 9Autoportret reportera
Tom 10Wiersze zebrane
Tom 11Imperium
Tom 12Podróże z Herodotem
Tom 13Cesarz. Postscriptum
Tom 14Wojna futbolowa. Postscriptum
Tom 15Szachinszach. Postscriptum
Tom 16Imperium. Postscriptum
Tom 17Busz po polsku. Postscriptum
Tom 18Czarne gwiazdy
Tom 19Gdyby cała Afryka…
Tom 20Spacer poranny
Tom 21To nie jest zawód dla cyników
Tom 22Domosławski A., Kapuściński non-fiction