Mann Tomasz — Dzieła

Dzieła zebrane Tomasza Manna w nowatorskiej oprawie pejzażowej, przedstawiającej Lubekę, w której dzieje się akcja najsłynniejszej jego powieści – Buddenbrookowie – za którą otrzymał nagrodę Nobla.

Tomasz Mann, a właściwie Paul Thomas Mann uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy niemieckich wszechczasów. Laureat literackiej Nagrody Nobla z 1929 roku. Urodził się w 1875 roku w Lubece. Pochodzący z hanzeatyckiej rodziny ojciec Tomasza był senatorem Lubeki, a matka wywodziła się z mieszanej familii niemiecko-brazylijsko-kreolskiej. Podobno noblista miał być mieszanką północnej powściągliwości i żywiołowości południa.

Oprawa artystyczna książek Manna Tomasza, Dzieła

Oprawa artystyczna książek Manna Tomasza, Dzieła

Ojciec Tomasza zmarł, kiedy przyszły pisarz miał kilkanaście lat. Jednym z zapisów testamentu nakazywał wykonawcom ostatniej woli senatora powstrzymywanie zapędów literackich swoich synów. Nie udało się. Zarówno Tomasz, jaki jego brat Heinrich zostali znakomitymi i znanymi na całym świecie literatami. W roku 1900, w wieku 25 lat przyszły noblista napisał swą pierwszą powieść Buddenbrookowie. Wydana w 1901 roku książka przyniosła mu ogromny rozgłos.

Ekskluzywne wydanie książki Rogalskiego Andrzeja, Tomasz Mann

Ekskluzywne wydanie książki Rogalskiego Andrzeja, Tomasz Mann

Mann ożenił się w 1905 roku z Katią Pringsheim. Urodziło im się sześcioro dzieci. Po latach okazało się, że był osobą biseksualną, co według niektórych badaczy miało kluczowy wpływ na jego twórczość (Heilbut), a według innych kluczowego wpływu nie miało (Prater i Hayman).

Książki artystyczne autorstwa Manna Tomasza, Dzieła

Książki artystyczne autorstwa Manna Tomasza, Dzieła

Był zagorzałym przeciwnikiem ruchu nazistowskiego. Rodzina Mannów przebywała akurat zagranicą, kiedy Hitler przejmował władzę. Zdecydowali, że tam pozostaną. Mann zrzekł się w pewnym momencie nawet obywatelstwa niemieckiego i zapowiedział, że nigdy już nie wróci do ojczyzny. Mieszkali przez jakiś czas w Szwajcarii, gdzie przyjął Manna jego przyjaciel Hermann Hesse, a w 1937 roku Tomasz z rodziną i bratem Heinrichem przeprowadzili się do Stanów Zjednoczonych, gdzie pod koniec II wojny światowej otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Nie dotrzymał obietnicy i jeszcze dwa razy odwiedził Niemcy. Ostatni raz w roku swojej śmierci w 1955 roku.

Artystyczne wydanie książki Manna Tomasza, Dzienniki

Artystyczne wydanie książki Manna Tomasza, Dzienniki

Nie napisał może spektakularnie wielu dzieł, ale każde z nich odbijało się szerokim echem na całym świecie. Mann był bardzo ceniony w Polsce, którą odwiedził w 1927 roku. Uwielbiany i doceniany w kraju nad Wisłą przez największych intelektualistów. Opowieść dziejąca się w sanatorium w szwajcarskim Davos o tytule Czarodziejska Góra zainspirowała między innymi Miłosza i Lema. Pisali o nim Gombrowicz, Nałkowska i wielu innych, a Bruno Schultz uwielbiał Manna do końca życia, czego dawał wyraz chociażby w listach do Witkacego. Mann powiedział kiedyś, że: „Pisarz to człowiek, któremu pisanie przychodzi trudniej niż innym ludziom”. Być może faktycznie pisanie sprawiało mu trudność, ale nie zmienia to faktu, że pisał wspaniale. Jego książki wciąż są jednymi z bardziej poczytnych książek na świecie.

Książki Manna Tomasza, Dzieła ręcznie oprawione w skórę

Książki Manna Tomasza, Dzieła ręcznie oprawione w skórę

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Nowele
Tom 2Buddenbrookowie, tom 1
Tom 3Buddenbrookowie, tom 2
Tom 4Tonio Kröger i inne opowiadania
Tom 5Królewska Wysokość
Tom 6Śmierć w Wenecji
Tom 7Czarodziejska góra, tom 1
Tom 8Czarodziejska góra, tom 2
Tom 9Józef i jego bracia, tom 1
Tom 10Józef i jego bracia, tom 2
Tom 11Józef i jego bracia, tom 3
Tom 12Lotta w Weimarze
Tom 13Doktor Faustus
Tom 14Wybraniec
Tom 15Wyznania hochsztaplera Feliksa Krulla
Tom 16Ostatnie nowele
Tom 17Eseje
Tom 18Listy 1889-1936
Tom 19Listy 1937-1947
Tom 20Listy 1948-1955
Tom 21Dzienniki
Tom 22O sobie
Tom 23Kurzke H., Tomasz Mann. Życie jako dzieło sztuki
Tom 24Rogalski A., Tomasz Mann
Tom 25Jens I., Jens W., Pani Tomaszowa Mann