Hesse Hermann — Dzieła

Hesse Hermann — Dzieła

Urodzony w 1877 roku niemiecki pacyfista, laureat Literackiej Nagrody Nobla w roku 1946, malarz, pisarz, eseista i poeta. Herman Hesse był niewątpliwie postacią nietuzinkową. W pracach Hessego czuć nastrój nauk buddyjskich i rozwijającej się wówczas psychoanalizy, co wynika zapewne z filozofii, którą wyniósł ze swego domu rodzinnego. Pisarz tak wspomina swoje młodzieńcze lata i życie rodzinne: „Tu modlono się i czytano Biblię, studiowano i uprawiano filozofię indyjską, tu grano wiele dobrej muzyki, tu wiedziano o istnieniu Buddy i Laozi, przyjmowano gości z wielu krajów”.

Hesse Hermann, Dzieła idealne na ekskluzywny prezent

Hesse Hermann, Dzieła idealne na ekskluzywny prezent

Edukację rozpoczął niewinnie od gimnazjum. Po jego ukończeniu wstąpił do protestanckiego seminarium teologicznego w Maulbronn, z którego w pewnym momencie po prostu uciekł, co poskutkowało jego wydaleniem. Po ucieczce zamieszkał u znajomego egzorcysty, ale epizod ten niemal przypłacił życiem. Nie wiadomo do końca, co tam się działo, ale po tym epizodzie pisarz podjął nieudaną próbę samobójczą. Hesse jeszcze kilkakrotnie przeżywał kryzysy psychiczne. Zmagał się z depresją i melancholią, co ostatecznie skierowało go w kierunku psychoanalizy. Poddał się psychoterapii u ucznia Carla Gustava Junga, doktora Langa.

Edycja kolekcjonerska książki Hessego Hermanna, Gra szklanych paciorków

Edycja kolekcjonerska książki Hessego Hermanna, Gra szklanych paciorków

W pewnym momencie okrzyknięto go zdrajcą narodu niemieckiego, gdyż podczas I wojny światowej apelował o zaprzestanie agresji militarnej. Krytykował nacjonalizm, rozwiązania siłowe i militaryzm, co nie przysparzało mu popularności w kraju urodzenia. W 1919 roku postanowił przenieść się do Szwajcarii, dzięki czemu mógł, po dojściu Hitlera do władzy, ukrywać u siebie Tomasza Manna oraz Martina Bubera.

W uzasadnieniu literackiej Nagrody Nobla czytamy, że otrzymał ją „za inspirującą twórczość, która w swoim rozwoju ku śmiałości i głębi reprezentuje zarówno klasyczne ideały humanisty, jak i wysokie wartości stylu”.

Oprawa artystyczna książki Hessego Hermanna, Odnowiciel świata

Oprawa artystyczna książki Hessego Hermanna, Odnowiciel świata

Humanista, pacyfista, człowiek wielkiej odwagi, który niestety za swą wrażliwość płacił dużą cenę. Pokochany przez hipisów i z każdym rokiem ceniony coraz bardziej, zarówno przez czytelników, jak i krytyków.

Autor Siddharthy i Narcyza i Złotoustego zmarł 9 sierpnia 1962 w Montagnoli w Szwajcarii. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt powieści, wierszy i opowiadań, o których można powiedzieć tylko to, co powiedział Tomasz Mann: „szczytowe i najczystsze dokonania naszej epoki”.

Książki Hessego Hermanna, Dzieła ręcznie oprawione w skórę

Książki Hessego Hermanna, Dzieła ręcznie oprawione w skórę

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Baśnie
Tom 2Wyższy świat
Tom 3Peter Camenzind
Tom 4Rosshalde
Tom 5Demian
Tom 6Trzy opowieści z życia Knulpa
Tom 7Siddhartha
Tom 8Kuracjusz. Notatki z kuracji w Baden
Tom 9Księga obrazów
Tom 10Wilk stepowy
Tom 11Narcyz i Złotousty
Tom 12W nas i poza nami
Tom 13Podróż na wschód
Tom 14W słońcu dawnych dni
Tom 15Gertruda
Tom 16Im dojrzalsi, tym młodsi
Tom 17Podróże senne
Tom 18Gra szklanych paciorków
Tom 19B. Zeller, Herman Hesse
Tom 20Kartki ze wspomnień
Tom 21Odnowiciel świata
Tom 22Moja wiara
Tom 23Jego życie w obrazach i tekstach