Wyspiański Stanisław — Dzieła

Wyspiański Stanisław — Dzieła

Młodopolski twórca, którego prace malarskie osiągają obecnie obok prac Matejka najwyższe ceny na polskim rynku aukcyjnym. Ale Stanisław Wyspiański był nie tylko malarzem. Urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie. Syn Franciszka (rzeźbiarza i fotografika) oraz Marii z Rogowskich. Po śmierci matki wychowywał się u bezdzietnego wujostwa – Kazimierza i Janiny Stankiewiczów, którzy traktowali go jak syna. Byli to ludzie wysoce kulturalni. W ich domu Wyspiański spotkał, Szujskiego, Łuszczkiewicza, czy Matejkę, z którym współpracował podczas studiów przy wykonaniu polichromii w Kościele Mariackim.

Oprawa introligatorska książek Wyspiańskiego Stanisława, Dzieła

Oprawa introligatorska książek Wyspiańskiego Stanisława, Dzieła

Wyspiański przez kilka lat podróżował po Europie. Odwiedził Czechy, Szwajcarię, Niemcy, kilkakrotnie Paryż. W tym okresie głównie malował, ale coraz bardziej ciągnął go teatr. Po powrocie do Polski zaangażował się całkowicie w ruch modernistyczny. Zdobył Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności za pejzaże z kopcem Kościuszki. Nawiązał współpracę z Teatrem Miejskim w Krakowie pod dyrekcją Tadeusza Pawlikowskiego najpierw jako dekorator i malarz, a wkrótce na jego scenie rozwinął swoją twórczość dramatyczną. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w 1897 roku, a w połowie 1898 roku objął stanowisko kierownika artystycznego tygodnika literacko-artystycznego Życie. Jego wcześniejsze prace dramatyczne nie przyniosły mu rozgłosu. Opublikowana w 1898 roku Warszawianka zwróciła na Wyspiańskiego uwagę i zapoczątkowała cykl jego dramatów narodowych.

Artystyczne wykonanie na przykładzie książki Wyspiańskiego Stanisława, Dzieła zebrane

Artystyczne wykonanie na przykładzie książki Wyspiańskiego Stanisława, Dzieła zebrane

W 1900 roku Wyspiański poślubił chłopkę Teodorę Teofilę Pytko, która miał nieślubnego syna Teodora. Mieli jeszcze trójkę dzieci, a jego najstarsza córka urodziła się jeszcze przed ślubem. 20 listopada 1900 roku wziął udział w weselu swego przyjaciela Lucjana Rydla i na kanwie tego wydarzenia powstało Wesele – chyba jego najbardziej rozpoznawalny i najlepszy dramat. W 1906 roku Wyspiański został profesorem krakowskiej ASP, był również członkiem krakowskiej Rady Miejskiej. Był artystą wszechstronnym, a niektórzy nazywają go czwartym narodowym wieszczem. Dramaturg, rzeźbiarz, rysownik, malarz, witrażysta, projektant mebli, grafik, poeta, projektant wnętrz, architekt, dekorator, reformator teatru z nastawieniem na aktora. Można wymieniać bez końca.

Książki Wyspiańskiego Stanisława, Dzieła idealne na prezent osobisty

Książki Wyspiańskiego Stanisława, Dzieła idealne na prezent osobisty

Zmarł 28 listopada 1907 roku na nieuleczalną wówczas kiłę. Pochowano go 2 grudnia, a jego pogrzeb stał się manifestacją narodową. Szczątki artysty złożono w Krypcie Zasłużonych na Skałce. W czasie okupacji niemieckiej całość twórczości Wyspiańskiego trafiła na niemieckie listy proskrypcyjne Uznano ją za szkodliwą i niepożądaną.

Piękna książka Wyspiańskiego Stanisława, Dzieła zebrane

Piękna książka Wyspiańskiego Stanisława, Dzieła zebrane

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Daniel / Królowa Polskiej Korony / Legenda I / Warszawianka
Tom 2Meleager / Protesilas i Laodamia / Klątwa
Tom 3Lelewel / Legion
Tom 4Wesele
Tom 5Wyzwolenie
Tom 6Bolesław Śmiały / Legenda II / Skałka
Tom 7Achilleis / Akropolis
Tom 8Noc listopadowa
Tom 9Cyd / Powrót Odysa / Sędziowie
Tom 10Fragmenty dramatyczne / Zygmunt August
Tom 11Rapsody / Hymn / Wiersze
Tom 12Inscenizacje
Tom 13Hamlet
Tom 14Pisma prozą / Juvenilia
Tom 15Twórczość pisarska / Życiorys (vol. I)
Tom 16O twórczości pisarskiej i plastycznej (vol. II)
Tom 17 Teatr Wyspiańskiego (vol. III)
Tom 18 Teatr Wyspiańskiego (vol. IV)
Tom 19Kalendarz życia i twórczości 1869-1890 (vol. I)
Tom 20Kalendarz życia i twórczości 1 marca 1890 – ostatnie dni marca 1898 (vol. II)
Tom 21Wyspiański w oczach współczesnych (tom I)
Tom 22Wyspiański w oczach współczesnych (tom II)

Wyspiański Stanisław Dzieła