Wydawca – Książka artystyczna

KSIĄŻKI NAJDROŻSZE – KSIĄŻKI KOCHANE
Edward Ley i Urszula Kurtiak wśród swoich perełek edytorskich

Klub PTWK gościł 16 listopada Wydawnictwo Artystyczne – Kurtiak i Ley słynące z perełek sztuki edytorskiej.

Kolejne Spotkanie Klubowe zorganizowane przez PTWK w dniu 16 listopada 2005 r. zapełniło gościnne wnętrza warszawskiego Klubu Księgarza tłumnie przybyłymi uczestnikami, pragnącymi spotkać się z niezwykłymi książkami i niezwykłymi wydawcami.
Bohaterem wieczoru było Wydawnictwo Artystyczne – Kurtiak i Ley, od 1989 roku działające w Koszalinie. Jego twórcy i właściciele Urszula Kurtiak i Edward Ley, znani i cenieni w świecie wydawcy, pokazali swoje edytorskie klejnoty oprawne w skórę i jedwabie, nierzadko zdobione jubilersko, o pięknych, znakomicie iluminowanych wnętrzach.
Mówili o historii form książki i piśmiennictwa – od starożytności poczynając. Za przykłady służyły ich własne prace i badania m.in. nad papirusem, prezentowali poemat Owidiusz „ O kosmetyce twarzy pań’’ wydany w postaci zwoju papirusowego. Zebrani mogli zobaczyć i wziąć do ręki książki nawiązujące formą do różnych epok i kultur, będące swojego rodzaju impresją artystyczną – jak choćby – mająca kształt koła, w jedwab chiński oprawna, z ilustracjami Włodzimierza Kuklińskiego antologia poezji chińskiej w przekładzie Leopolda Staffa „Fletnia chińska’’, czy „Miód i kolokwinta’’ – zbiór poezji staroarabskiej z VI-VII wieku, wydrukowany w dwu językach i dwu częściach, spiętych wspólnym grzbietem, w skórzanej, surowej oprawie, utrzymanej w pustynne kolorystyce. Oglądaliśmy wydania licznych dzieł z Sienkiewicza „sarmatyzujące’’ , bogato ilustrowane; w kształcie serca zbiory kolęd, a także ukochane przez Jana Pawła II I dla niego wydane „Listy świętego Jana od Krzyża’’; dwujęzyczne wydanie Szekspira „Jak wam się podoba’’ z ilustracjami Andrzeja Czeczota; w nowoczesnej, intrygującej oprawie Friedicha Duerrenmatta „Achterloo’’ (z ilustracjami pisarza) – sztuka sprowokowana wydarzeniami stanu wojennego w Polsce.
Wydawnictwo Kurtiak i Ley specjalizuje się w książce unikatowej, artystycznej, często dwu- lub wielojęzycznej – niskonakładowej. Z wydawnictwem związana jest szkoła introligatorstwa artystycznego „Legatoria Artificiosa’’, a także Muzeum Książki. Na praktyki do Koszalina przyjeżdżają studenci wielu Akademii Sztuk Pięknych.
Wydawcy mówią o sobie: „działamy w oparciu o przekonanie, iż książka artystyczna, będąc przedmiotem z p[ogranicza poligrafii i sztuk plastycznych jest jednocześnie płaszczyzną przenikania się różnych kultur, tradycji i dziedzin sztuki. Wyznajemy idee, iż wydawca-artysta ma prawo do przedstawienia własnej wizji wydawanego tekstu’’.
Spotkanie prowadziła Olcha Sikorska.
(info O. S.)