Szekspir, Shakespeare William – Dzieła

Szekspir, Shakespeare William – Dzieła

Wokół najsłynniejszego Anglika na świecie krąży kilka tajemnic. Pierwsza to data jego urodzenia. Przyjęło się, że urodził się 23 kwietnia 1564 roku, ale pewności nikt nie ma. Druga to data jego śmierci i tu zdania są już bardziej podzielone, bo, albo 23 kwietnia, albo 3 maja 1616 roku.

Książki Szekspira Williama, Dzieła w skórzanej oprawie

Książki Szekspira Williama, Dzieła w skórzanej oprawie

Jest poetą narodowym Anglii, a gigantyczna sława przyszła niestety dopiero po jego śmierci, chociaż za życia osiągnął również duży sukces. Autor 38 sztuk i 154 sonetów (prawdopodobnie – to kolejna tajemnica). Reformator teatru, najczęściej kupowany i najczęściej cytowany literat na świecie. Wprowadził do języka angielskiego około 1600 nowych słów. Kolejną tajemnicą jest chronologia jego dzieł, a jeszcze kolejną kwestia autorstwa niektórych z nich. Eksperci wciąż się spierają i pewnie długo nie przestaną.

Artystyczne wykonanie na przykładzie książki Szekspira Williama, Hamlet

Artystyczne wykonanie na przykładzie książki Szekspira Williama, Hamlet

W wieku osiemnastu lat ożenił się ze starszą od niego o osiem lat Anne Hathwaway. Mieli trójkę dzieci (w tym dwójkę bliźniąt). Tu pojawia się kolejna tajemnica, bo nic nie wiadomo o życiu Szekspira w 7 latach po urodzeniu się bliźniąt. Okres ten nazywany jest „straconymi latami” i pobudza do coraz bardziej malowniczych pomysłów na to, co też słynny dramaturg robił w tym czasie.

Pierwsza wzmianka o Szekspirze pojawia się w 1592 roku. Był w tym czasie członkiem Trupy Lorda Szambelana, która zmieniła później nazwę na King’s Men. W 1598 roku po raz pierwszy wziął udział w przedstawieniu i zaczęto też traktować go jako autora sztuk. Był też współwłaścicielem Globe Theatre.

Książki Szekspira Williama, Dzieła idealne na prezent osobisty

Książki Szekspira Williama, Dzieła idealne na prezent osobisty

Oprócz talentu dramatycznego jawił sie również jako świetny organizator. Zdobył między innymi dla swej trupy potężnego mecenasa w postaci Króla Jakuba I, zaś dla swojej własnej twórczości zdobył wsparcie hrabiego Henry’ego Wriothesleya.

Zmarł w 1616 roku. Został pochowany w absydzie kolegiaty Świętej Trójcy w Stratford. Kupił sobie ten przywilej za 440 funtów. Na nagrobku Shakespeare’a, pod popiersiem, widnieje epitafium w języku łacińskim: „Pylos w osądach, Sokrates w geniuszu, Maro w sztuce” – część pierwsza i „Ziemia go grzebie, ludzie opłakują, do Olimpu należy” – część druga oraz wiersz w języku angielskim zawierający błogosławieństwo dla tego, kto uszanuje grób Shakespeare’a i przekleństwo dla tego, kto się poważy ruszyć jego kość.

Piękna książka Szekspira Williama, Poskromienie złośnicy

Piękna książka Szekspira Williama, Poskromienie złośnicy

Nie da się opisać wpływu, jaki Anglik wywarł na teatr na świecie. Jego komedie, tragedie i sonety są do dziś najczęściej wystawianymi sztukami, a X muza darzy go wyjątkową miłością. Na utworach Shakespeare’a opartych jest około 420 pełnometrażowych filmów. Zachwyt nad twórczością tajemniczego Anglika nie maleje i bez przerwy powstają coraz to nowe interpretacje oraz odkrycia dotyczące jego życia oraz twórczości.

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Hamlet
Tom 2Sen nocy letniej
Tom 3Romeo i Julia
Tom 4Poskromienie złośnicy
Tom 5Makbet
Tom 6Król Lear
Tom 7Wesołe kumoszki z Windsoru
Tom 8Otello
Tom 9Jak wam się podoba
Tom 10Kupiec wenecki
Tom 11Tytus Andronikus
Tom 12Komedia omyłek
Tom 13Koriolan
Tom 14Wiele hałasu o nic
Tom 15Antoniusz i Kleopatra
Tom 16Burza
Tom 17Dwaj panowie z Werony
Tom 18Henryk IV, cz. 1
Tom 19Henryk IV, cz. 2
Tom 20Miarka za miarkę
Tom 21Wszystko dobre, co się dobrze kończy
Tom 22Juliusz Cezar
Tom 23Wieczór Trzech Króli
Tom 24Henryk V
Tom 25Cymbelin
Tom 26Tymon Ateńczyk
Tom 27Henryk VIII
Tom 28Ryszard II
Tom 29Perykles, książę Tyru
Tom 30Gwałt na Lukrecji
Tom 31Zimowa opowieść
Tom 32Ryszard III
Tom 33Stracone zachody miłości
Tom 34Wenus i Adonis
Tom 35Henryk VI, cz. 1
Tom 36Henryk VI, cz. 2
Tom 37Henryk VI, cz. 3
Tom 38Król Jan
Tom 39Troilus i Kresyda
Tom 40Sonety