Kołakowski Leszek — Dzieła

Kołakowski Leszek — Dzieła

Leszek Kołakowski to jedna z najbardziej znanych i popularnych twarzy polskiej filozofii, którą w znaczny sposób spopularyzował. Filozof akademicki, filozof kultury, religijności, prozaik, publicysta. Był autorem niezliczonych publikacji – esejów, książek naukowych, powiastek oraz bajek filozoficznych. Zwolennik postawy błazna w filozofii, a zatem kogoś, kto nieustannie pyta, zachowuje dystans wobec rozmaitych stanowisk i nie ustaje w podważaniu oczywistości.

Artystyczne wykonanie na przykładzie książek Kołakowskiego Leszka, Dzieła

Artystyczne wykonanie na przykładzie książek Kołakowskiego Leszka, Dzieła

Urodził się 23 października 1927 roku w Radomiu. Kiedy miał trzy lata zmarła jego matka, a w 1943 roku hitlerowcy aresztowali i stracili jego ojca. Po wojnie zaangażował się w działalność komunistyczną i był aktywnym propagatorem oraz krzewicielem komunizmu w Polsce. Zasłynął z wyrazistych ataków na Kościół Katolicki.

Piękna książka Kołakowskiego Leszka, Kultura i fetysze

Piękna książka Kołakowskiego Leszka, Kultura i fetysze

W 1957 roku Kołakowski zaczyna rewidować poglądy, które głosił i zamienia się w krytyka obowiązującej doktryny. Zbiór artykułów i esejów Pochwała niekonsekwencji. Pisma rozproszone z lat 1955-1968, a także jego wypowiedzi oraz postawa sprawiły, że został uznany za wroga władzy. Piętnował go pierwszy sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka. W 1966 roku zostaje wyrzucony z partii KC PZPR i objęty zakazem publikacji. W wyniku udziału w wydarzeniach Marca ’68 wyrzucono go z pracy (zarządzał katedrą na Uniwersytecie Warszawskim), co w końcu skłoniło filozofa do emigracji. Zamieszkał w Anglii, ale wcześniej przebywał we Francji, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Europy związał się zawodowo z Uniwersytetem Oksfordzkim. W latach 1972-1991 był badaczem i wykładowcą w All Souls College, prowadził też liczne seminaria i wykłady gościnne, między innymi na uniwersytetach amerykańskich.

Książka Kołakowskiego Leszka, Sen idealna na prezent osobisty

Książka Kołakowskiego Leszka, Sen idealna na prezent osobisty

W 1971 roku opublikował w paryskiej Kulturze esej pod tytułem Tezy o nadziei i beznadziejności, który dodał mu rozgłosu wśród opozycjonistów inspirując do stworzenia KOR-u (sam Kołakowski był oficjalnym przedstawicielem tego ruchu na emigracji), jak również Uniwersytetu Latającego. Przypisuje mu się także m.in. pomysł stworzenia w PRL wolnych związków zawodowych.

Leszek Kołakowski otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym: Order Orła Białego, Medal Św. Jerzego, Nagrodę Erazma, Nagrodę Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych im. Johna Klugego (był jej pierwszym laureatem), Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, Nagrodę Jerozolimską i inne. W 1991 roku został członkiem Polskiej Akademii Nauk. Był członkiem Fundacji im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkiem honorowym Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Od 2006 roku był honorowym członkiem Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Książki artystyczne autorstwa Kołakowskiego Leszka, Dzieła

Książki artystyczne autorstwa Kołakowskiego Leszka, Dzieła

Opublikował ponad 400 prac, w tym około 30 książek wydanych w językach polskim, słowiańskim, skandynawskim oraz innych. Zmarł 17 lipca 2009 roku w szpitalu w Oksfordzie. Jego ciało zostało 28 lipca sprowadzone do Polski, a 29 lipca pochowane na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wspominał, że jego pierwszą książką, którą otrzymał w dzieciństwie był Koziołek Matołek autorstwa Kornela Makuszyńskiego.

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Bajki różne. Opowieści biblijne. Rozmowy z diabłem
Tom 2Bergson
Tom 3Bóg nam nic nie jest dłużny
Tom 4Chrześcijaństwo
Tom 5Cywilizacja na ławie oskarżonych
Tom 6Czas ciekawy, czas niespokojny – tom 1
Tom 7Czas ciekawy, czas niespokojny – tom 2
Tom 8Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań
Tom 9Czy Pan Bóg jest szczęśliwy i inne pytania
Tom 10Filozofia pozytywistyczna
Tom 11Horror metaphysicus
Tom 12Husserl i poszukiwanie pewności
Tom 13Jednostka i nieskończoność
Tom 14Jeśli Boga nie ma
Tom 15Jezus ośmieszony
Tom 16Klucz niebieski. Rozmowy z diabłem
Tom 17Kołakowski. Czytanie świata. Biografia
Tom 18Kultura i fetysze
Tom 19Literat cywilizowanego świata. Leszek Kołakowski a kryzys myśli mieszczańskiej
Tom 20Mini wykłady o maxi sprawach
Tom 21Moje słuszne poglądy na wszystko
Tom 22Myśli wyszukane
Tom 23Nasza wesoła apokalipsa
Tom 24Notatki o współczesnej kontrreformacji
Tom 25O co nas pytają wielcy filozofowie. Trzy serie
Tom 26Obecność mitu
Tom 27Pochwała niekonsekwencji – tom 1
Tom 28Pochwała niekonsekwencji – tom 2
Tom 29Pochwała niekonsekwencji – tom 3
Tom 30Sen
Tom 31Szkice o filozofii katolickiej
Tom 32Śmierć jako własność prywatna
Tom 33Świadomość religijna i więź kościelna
Tom 34Ułamki filozofii
Tom 35Wejście i wyjście
Tom 36Wśród znajomych