Schopenhauer Arthur — „Sztuka Prowadzenia Sporów”
bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie
Umiejętność przekonywania to dar, natomiast umiejętność prowadzenia sporów to sztuka, której można się nauczyć.
Sztuka prowadzenia sporów napisana przez Schopenhauera prawdopodobnie jako żart stała się – wbrew oczekiwaniom twórcy – podobnie, jak Pochwała głupoty Erazma z Rotterdamu, najbardziej znanym utworem autora.
Zyskała znacznie większą popularność niż podstawowe dzieło Schopenhauera, „Świat jako wola i przedstawienie”, które wpłynęło na wiele systemów filozoficznych końca XIX i początku XX wieku.
Autor omawia techniki, które wykorzystywane są do odnoszenia zwycięstw w sporach. Nie służą one obronie prawdy, przynajmniej nie w sposób bezpośredni. Są narzędziami, bronią, której użyć można, by skutecznie przeciwstawić się tezom przeciwnika. Często, gdy przeciwnik podważy nasz dowód poddajemy walkę. Nie zawsze jednak obalenie dowodu obala samo twierdzenie. Może wszak znaleźć się jeszcze inny dowód, o którym na chwilę zapomnieliśmy.
To niezwykłe dzieło z początku XIX, jednego z najbardziej oryginalnych filozofów niemieckich, jest nadal zadziwiająco przydatne i aktualne. Kotarbiński napisał, iż erystyka to „sztuka prowadzenia sporów tak, aby wygrać spór w obliczu osób rozstrzygających, np. sędziego lub grona stanowiącego”, że „… trzeba wiedzieć, jak można pomóc sobie lojalnie w obronie słusznej sprawy i na co się może zdobyć nielojalny sprytny przeciwnik.
Książka wydrukowana na artystycznym papierze jest ręcznie uszyta i oprawiona w skórę a także w szlachetny papier.
Ilustracje z Traktatu szermierczego Hansa Tallhofera
Nakład 250 numerowanych egzemplarzy
Artystyczna oprawa książki w skórę
Część nakładu wydrukowano na zamówienie Becton Dickinson