Gabriel García Márquez — „Sto lat samotności” i inne dzieła

Gabriel García Márquez — „Sto lat samotności” i inne dzieła: bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie

Do dzisiaj nie do końca wiadomo, dlaczego wieloletni przyjaciel Gabriela Garcii Marqueza, Mario Vargas Llosa, zdzielił go siarczystym sierpowym w szczękę na premierze filmowej w Mexico City. Poszło podobno o żonę Mario. Sierpowy zapoczątkował 30 lat milczenia pomiędzy oboma noblistami, niegdyś bliskimi przyjaciółmi.

Książki Márqueza Gabriela Garcíi, Dzieła ręcznie oprawione w skórę

Książki Márqueza Gabriela Garcíi, Dzieła ręcznie oprawione w skórę

Gabito, jak pieszczotliwe nazywano Marquezaw latach dziecięcych, urodził się 6 marca 1927 roku w Aracataca w północnej Kolumbii. Gdy miał kilkanaście lat poznał dziewięcioletnią Mercedes Barchę i postanowił, że się z nią ożeni, co zrobił w 1958 roku. „Była miłością jego życia” – napisał prezydent Kolumbii, Iván Duque po jej śmierci w 2020 roku. Pracował jako dziennikarz, reporter i korespondent zagraniczny.

Márquez Gabriel García, Dzieła. Ekskluzywny prezent

Márquez Gabriel García, Dzieła. Ekskluzywny prezent

W ramach swej pracy odwiedził Rzym, Paryż, Cracas, Nowy Jork i Barcelonę. Odwiedził również Polskę. Owocem tej wizyty jest felieton zatytułowany Ze wzrokiem utkwionym w kipiącą Polskę, gdzie o Polakach napisał, że są trudni, nie łatwo nimi sterować, a przy tym obdarzeni niemal kobiecą wrażliwością i skłonnościami intelektualnymi. Przyjaźnił się Fidelem Castro, którego nazywał największym idealistą XX wieku. Pierwszą powieść – Szarańcza, napisał w 1955 roku. Jego najsłynniejsza książka Sto lat samotności powstała w 18 miesięcy, kiedy to pisarz zaryzykował i postanowił porzucić pracę, by oddać się pisaniu swej wymarzonej powieści. Rodzina była zmuszona sprzedawać sprzęty domowe, aby się utrzymać. Za pieniądze z ostatnich sztuk wyposażenia ich mieszkania – suszarki i piecyka, Marquez wysłał ukończony rękopis do wydawcy. Opłaciło się. Wydana w 1967 roku opowieść o malowniczym Macondo i rodzie Buendiów przyniosła Marquezowi międzynarodowy rozgłos i uwolniła go od problemów finansowych.

Oprawa artystyczna książki Márqueza Gabriela Garcíi, Sto lat samotności

Oprawa artystyczna książki Márqueza Gabriela Garcíi, Sto lat samotności

Gabriel Garcia Marquez otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1982 roku za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”. Nagrodę przyjął w karaibskiej koszuli zwanej guayaberą.

Zmarł 17 kwietnia 2014 r. w Meksyku. W 2016 roku jego prochy złożono uroczyście na dziedzińcu La Merced w Cartagenie, gdzie podobno „zawsze chciał być”.

Książki Márqueza Gabriela Garcíi, Dzieła na luksusowy prezent

Książki Márqueza Gabriela Garcíi, Dzieła na luksusowy prezent

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Szarańcza
Tom 2Nie ma kto pisać do pułkownika
Tom 3Zła godzina
Tom 4Sto lat samotności
Tom 5Opowieść rozbitka
Tom 6Opowiadania
Tom 7Jesień patriarchy
Tom 8Kronika zapowiedzianej śmierci
Tom 9Zapach owocu guawy
Tom 10Skandal stulecia i inne felietony
Tom 11Miłość w czasach zarazy
Tom 12Morze utraconych opowiadań i inne felietony
Tom 13Na fałszywych papierach w Chile
Tom 14Generał w labiryncie
Tom 15Dwanaście opowiadań tułaczych
Tom 16O miłości i innych demonach
Tom 17Raport z pewnego porwania
Tom 18Życie jest opowieścią
Tom 19Rzecz o mych smutnych dziwkach
Tom 20Bardzo stary pan z olbrzymimi skrzydłami