Hugo Wiktor — Dzieła

Hugo Nędznicy i inne Dzieła w ekskluzywnej oprawie w skórę

Demokrata, który popierał politykę kolonialną mocarstw. Pisarz, poeta, człowiek teatru, reporter, rewolucjonista, polityk, par Francji, członek Akademii Francuskiej, artysta plastyk, przeciwnik kary śmierci i niewolnictwa. Był przywódcą nowego nurtu romantycznego w literaturze, a jego przedmowa do Cromwella zapisała się na stałe w historii dramatopisarstwa.

Hugo Wiktor, Dzieła w artystycznej oprawie introligatorskiej w skórę

Hugo Wiktor, Dzieła w artystycznej oprawie introligatorskiej w skórę

Urodził się we francuskim Besançon w 1802 roku. Brak jest precyzyjnych informacji dotyczących pochodzenia oraz rodziny pisarza. W dużej mierze Hugo sam się do tego przyczynił podając pracującej nad jego biografią żonie fałszywe informacje. Miał być po mieczu potomkiem wiekowego rodu lotaryńskiego, a po kądzieli rodu zamożnych armatorów, monarchistów biorących udział w powstaniu rojalistycznym z 1793 roku. Obie informacje mijały się z prawdą i były kreacją literacką zbudowaną na antytezach. Jakże romantycznie kusząca jawiła się wizja bycia potomkiem rojalistki i rewolucjonisty.

Książka Hugo Wiktora, Król się bawi idealna na prezent osobisty

Książka Hugo Wiktora, Król się bawi idealna na prezent osobisty

Życiorys Hugo był niezwykle barwny. Już od najmłodszych lat podróżował. Ze względu na skomplikowa ne relacje pomiędzy rodzicami Wiktor w wieku kilku lat udał się do Neapolu, następnie, po krótkiej przerwie w ojczyźnie, udał się z matką do Hiszpanii. Ostatecznie wrócił z nią do Francji, po czym pomiędzy rodzicami ponownie zawrzało i prawa do opieki przejął ojciec. W 1819 roku otrzymał od króla Ludwika XVIII nagrodę w wysokości 500 tysięcy franków za odę Śmierć księcia de Berry i od tego czasu zajął się już tylko tworzeniem.

Artystyczne książki Hugo Wiktora, Dzieła

Artystyczne książki Hugo Wiktora, Dzieła

Przez cały czas tworzył i obracał się w kręgach innych twórców. Uczęszczał na spotkania koła literackiego Charlesa Nodiera w Bibliotece Arsenału i poznał tam między innymi Alfreda de Vigny’ego oraz Alphonse’a de Lamartine’a, z którymi początkowo się przyjaźnił, by później się twórczo poróżnić. Był także ambasadorem sprawy Polskiej i zachęcał, aby Francja wspierała aspiracje niepodległościowe Polaków.

Piękna książka Hugo Wiktora, Król się bawi

Piękna książka Hugo Wiktora, Król się bawi

Przez większość życia angażował się politykę rozpoczynając od stronnictw po prawej stronie sceny politycznej, by stopniowo przechodzić w stronę lewicy. Sam o sobie mówił: „Liberał, socjalista, oddany ludowi, lecz jeszcze nie republikanin, mający jeszcze moc przesądów w stosunku do Rewolucji, a przecież nienawidzący stanu oblężenia, przesiedleń bez sądu i Cavaignaka z jego zakłamaną republiką wojskowych”. Brał udział w przewrotach, zamachach stanu, był zmuszony udać się emigrację do Brukseli. Przyjaciel Aleksandra Dumasa, z którym niekiedy wspólnie tworzył i prowadził teatr.

Hugo Wiktor, Dzieła w ekskluzywnej oprawie w skórę

Hugo Wiktor, Dzieła w ekskluzywnej oprawie w skórę

Wiktor Hugo zmarł 22 maja 1885 roku w Paryżu. Pisał pięknie z dużą wrażliwością, a jego praca ubóstwiana jest do dziś. Chociaż okres dwudziestolecia międzywojennego to czas, w którym podejście do pisarza na chwilę się zmieniło. Nie wznawiano wydań jego utworów, nie wystawiano jego sztuk i zaczęto wyciągać bardziej wstydliwe aspekty jego życia. Po II wonie światowej Hugo wrócił do łask i twórczość Francuza zaczęła ponownie gościć na deskach teatrów, w kinematografii i w telewizji. Powstało około 100 adaptacji filmowych, mnóstwo filmów rysunkowych (tu prym wiedzie Dzwonnik z Notre Dame), oper i musicali.

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Bug-Jargal
Tom 2Chłosta
Tom 3Barrère J-B., Człowiek i dzieło
Tom 4Człowiek śmiechu, tom 1
Tom 5Człowiek śmiechu, tom 2
Tom 6Dramat w pięciu aktach
Tom 7Dzwonnik z Notre-Dame
Tom 8Han z Islandii
Tom 9Hernani
Tom 10Katedra Marii Panny w Paryżu
Tom 11Król się bawi
Tom 12Literatura i polityka
Tom 13Marion de Lorme
Tom 14Nędznicy, tom 1
Tom 15Nędznicy, tom 2
Tom 16Nędznicy, tom 3
Tom 17Nędznicy, tom 4
Tom 18Nędznicy, tom 5
Tom 19Maurois A., Olimpio czyli życie Wiktora Hugo
Tom 20Ostatni dzień skazańca
Tom 21Poezje polityczne
Tom 22Parvi J., Polska w twórczości i działalności Wiktora Hugo
Tom 23Pracownicy morza
Tom 24Ren
Tom 25Rok 93
Tom 26Ruy Blas
Tom 27Rzeczy widziane