Fletnia chiń­ska

Fletnia chiń­ska: bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie introligatorskiej

Pierwsza edycja kolekcjonerska
488 egzemplarzy numerowanych.
Książka w kształcie koła, pachnąca jaśminem.
Ekskluzywne oprawy introligatorskie w jedwab.
Papier ręcznie czerpany.
Format: φ 16 cm
Tłumaczył: Leopold Staff
Ilustracje: Włodzimierz Kukliński

Wyszukany przez Leopolda Staffa niezwykły zbiór najpiękniejszych wierszy z ponad dwu tysiącletniej historii poezji chińskiej fascynował nas od dawna. Literatura chińska wykształciła w tym czasie niepojęte dla Europejczyka formy literackie i niezmiernie trudne do przetłumaczenia. Tak niezwykły zbiorek domagał się równie oryginalnej formy książkowej. Zainspirował nas znaleziony w Chinach czerwony jedwab tkany we wzory w kształcie koła.
Każdy z tajemniczych znaków zakomponowanych w kole: smoki, chmurki, ośmiornice, nietoperz jest odczytywany jako symbol. Razem z umieszczonym pośrodku podwójnym znakiem szczęścia tworzą tradycyjny ornament traktowany jako amulet, przynoszący powodzenie w miłości. Chińskie koła pełne tradycyjnej symboliki na żakardzie jedwabnym narzuciły niezwykły kształt książce.
Czesław Miłosz oglądając nasz tomik z podziwem i niekrytym wzruszeniem powiedział nam, że zbiorek ten wydany po raz pierwszy przed wojną wywarł na nim ogromne wrażenie, zaś Leopold Staff, który był dla niego jak i dla wielu innych poetów mistrzem, nakłonił go do kontynuowania poetyckich zmagań.

 

Fletina Chińska

 

Fletnia chińska książka kolekcjonerska wydanie luksusowe oryginalny prezent poezja chińska

Fletnia chińska książka kolekcjonerska wydanie luksusowe oryginalny prezent poezja chińska