Archiwa

Blog

„Czytanie jest twórcze”

(Edward Ley, 06.2006)

Księga rodzaju nagrodzona na Euroazjatyckich Międzynarodowych Targach Książki 2017

Księga rodzaju

Księga rodzaju – kolekcjonerska edycja została nagrodzona na Euroazjatyckich  Międzynarodowych Targach Ksiązki 2017 w Astanie, zorganizowanych w związku z EXPO 2017. Artystyczna książka w unikatowej oprawie w skórę została wydana w nakładzie 88 numerowanych egz. Jej okazały format – prawie pół metra wysokości i niemal 1 metr szerokości po rozłożeniu – robi ogromne wrażenie.  Niezwykłością tej nagrody było również to, że oprócz honorów, prestiżu i dyplomu towarzyszyła jej finansowa premia.

 

Księga rodzaju - kolekcjonerska edycja - nagrodzona

Księga rodzaju – kolekcjonerska edycja – nagrodzona na Euroazjatyckich Trgach Książki

 

rodzaju01-7-223-kurtiakley

 

Księga rodzaju – edycja bibliofilska. Ręczna oprawa w skórę. Introligatorstwo artystyczne.

 

ksiazki-2016-62-223-kurtiakley

 

Księga rodzaju – unikatowa książka artystyczna. Introligatorstwo artystyczne. Ręczna oprawa w skórę.

ksiazki-2016-56-223-kurtiakley

 

Księga rodzaju – unikatowa książka artystyczna. Ręczna oprawa w skórę. Introligatorstwo artystyczne.

XX Warszawskie Targi Sztuki

Warszawskie Targi Sztuki
Stoisko Kurtiak i LeyW ostatni weekend listopada 2023 r odbyły się XX Warszawskie Targi Sztuki

Cieszyły się niezwykłym powodzeniem.

Warszawskie Targi SztukiGaleria Kurtiak i Ley

Warszawskie Targi Sztuki Galeria Kurtiak i Ley

Targi Sztuki

Targi Sztuki 2023

Pokazaliśmy po raz pierwszy słynnego Dekamerona G. Boccaccia z nagrodzonymi w międzynarodowym konkursie ilustracjami Slawomira Chrystowa. Ta niezwykła książka, chyba największa wydrukowana w Polsce w nakładzie 28 numerowanych egz., ma jeden metr szerokości po otwarciu. Druk na papierze wiecznotrwałym, oprawa ręczna w szlachetną skórę. Ilustracje i oprawa dekorowane prawdziwym złotem.

Także Lalka B. Prusa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wydrukowana została na bawełnianym papierze zamówionym w PWPW w nakładzie 48 numerowanych egz. i oprawiona ręcznie w szlachetną skórę. Zastosowano  unikalną rozszerzoną rzeczywistość.

Kolejnymi książkami były genialne Podbój szczęścia, Pochwała próżniactwa oraz Małżeństwo i moralność Bertranda Russella.

 

 

Puls Biznesu, „Książka kolekcjonerska jako lokata”

Puls Biznesu, 7 marca 2023, "Książka kolekcjonerska jako lokata"

Koszaliński Orzeł 2022 w dziedzinie kultura

Koszaliński Orzeł 2022 w dziedzinie kultura dla Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley za wybitną twórczość artystyczną i działania na rzecz promocji kultury.

Urszula Kurtiak i Edward Ley od 30 lat prowadzą Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley w Koszalinie, które specjalizuje się w wydawaniu książek bibliofilskich na artystycznych papierach, ręcznie oprawianych w skóry, jedwabie, drewno, a nawet metale i kamienie szlachetne. Są to limitowane i numerowane edycje w różnych językach. Prace Wydawnictwa były eksponowane m.in. w Nowym Yorku, Buenos Aires, Madrycie, Paryżu, Londynie, Genewie, Berlinie, Abu Dhabi, Moskwie, Tajpej, Pekinie i New Delhi. Książki z wydawnictwa znajdują się w zbiorach bibliotek narodowych wielu krajów, trafiły również do światowych przywódców.

Za wysoki poziom artystyczny i dzielenie się wiedzą wydawcy otrzymali wiele międzynarodowych nagród, m.in. w listopadzie 2022 r. zostali uhonorowani Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Koszaliński Orzeł 2022 w dziedzinie kultura dla Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley

Koszaliński Orzeł 2022 w dziedzinie kultura dla Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley

Szczęście

Szczęście

W związku ze zbliżającymi się świętami i Nowym Rokiem otrzymujemy od rodziny, przyjaciół, znajomych czy kontrahentów życzenia. Zazwyczaj dotyczą zdrowia, pomyślności i szczęścia. To miłe.

Jak jednak zamienić te życzenia na rzeczywistość, szczególnie zaś, gdy chodzi o szczęście. Jak je posiąść? Czym ono tak naprawdę jest? Jak je rozpoznać?

My też się dokładamy do życzeń szczęścia w 2024 roku, ale z pewną sugestią.

Może szczęście czai się tuż za nami jak cień. A my w chaotycznej pogoni za nim oddalamy się od niego. Trudno mu za nami nadążyć. Może czasami warto się zatrzymać i nie myśleć, co robimy i dokąd zmierzamy. Ta chwila refleksji, spokoju, nic robienia, niemal medytacji może spowodować, że szczęście w końcu nas dopadnie i wówczas je zauważymy.

Szczęście to nie jest stan ciągły. Podlega cykliczności, jak wszystko w naturze: jak bicie serca, rytm oddechu, dzień i noc czy pory roku. By ocenić jakiś stan musimy doświadczyć jego przeciwieństwa.

Gdybyśmy nie doznali zimna, nie wiedzielibyśmy czym jest ciepło. Podobnie ze smakiem słodkim i kwaśnym.

Nie inaczej jest z poczuciem szczęścia. Wszystko jest zmienne. Z jaką siłą i jaką częstotliwością chcemy odczuwać szczęście i jego nieodłączny chwilowy brak, to już od nas zależy. Czy to ma być łagodna sinusoida jak fale morskie w pogodny dzień, czy ma osiągać ekstremalne wartości jak fale podczas sztormu lub tsunami.

 

Jak jednak zaznać tego szczęścia?

Bertrand Russell, arystokrata angielski, jeden z najwybitniejszych filozofów i logików XX wieku napisał prawie 100 lat temu niezwykłą książkę pod tytułem Podbój szczęścia”. Zresztą napisał wiele niezwykłych tekstów. Za pacyfistyczne w czasie I wojny światowej został zesłany do więzienia i pozbawiony czci i wiary. Nie uchroniło go to, że jego rodzina była jedną z najbardziej wpływowych i najszacowniejszych w Imperium, z tytułem książęcym i wielowiekową historią. Stracił pracę. Gdy przeniósł się do USA został wykładowcą filozofii w Citi College w Nowym Jorku biskup Kościoła Episkopalnego wytoczył mu sprawę. Sędzia na podstawie jego książek orzekł, iż jest on „moralnie niezdolny do nauczania filozofii”. Albert Einstein w obronie B. Russella napisał „wspaniałe osobowości zawsze napotykały na brutalną opozycję miernych umysłów”.  Jednak jego geniusz został w końcu uhonorowany. W 1949 r otrzymał brytyjski Order Zasługi a w 1950 r został nagrodę Nobla nie z dziedziny filozofii czy matematyki, ale właśnie z literatury.

Dla większości ludzi warunkiem niezbędnym szczęścia są proste rzeczy. Pożywienie, dach nad głową, zdrowie, miłość, powodzenie w pracy i szacunek otoczenia. Dlaczego więc nie zawsze to wystarcza?

Czy posiadanie wszystkich rzeczy, których się pragnie gwarantuje szczęście, czy lepiej jest nie mieć niektórych.

A miłość. Zwiększa intensywność wszystkich innych najlepszych przyjemności. Człowiek, który nigdy nie rozkoszował się pięknymi rzeczami w towarzystwie ukochanej kobiety, nie doświadczył w pełni magicznej potęgi, jaką te rzeczy posiadają.

W dziewięciu rozdziałach autor omawia szczegółowo, „Co pozbawia nas szczęścia”. Jak radzić sobie z nudą i podnieceniem, zawiścią, znużeniem, poczuciem grzechu, obawą opinii publicznej itp. W następnych siedmiu wytycza „Drogę do szczęścia”, analizując czy szczęście jest dzisiaj w ogóle możliwe. Omawia temat uczuć, zapału, rodziny, pracy, wysiłku i rezygnacji oraz zainteresowań nieosobistych. Książkę wieńczy rozdział „Człowiek szczęśliwy”.

Nie było dotychczas na rynku wydawniczym tak mądrej i użytecznej pozycji, i odpornej na upływ tak długiego czasu. Mamy także kolejne tytuły z dzieł Bertranda Russella: słynne „Małżeństwo i moralność”, „Pochwała próżniactwa”,Szkice sceptyczne”, „O wychowaniu”, „Problemy filozofii” i wiele innych.

 

 

Medal Europejski 2022

Europejski medal 2022 przyznany Wydawnictwu Artystycznemu Kurtiak i Ley za książkę z rozszerzoną rzeczywistością.

 

Medal Europejski 2022 za książkę z rozszerzoną rzeczywistością

Medal Europejski 2022 za książkę z rozszerzoną rzeczywistością

European medal 2022 for book with augmented reality

European medal 2022 for book with augmented reality

19. Warszawskie Targi Sztuki 25-26 listopada 2022

Galeria Książki Kolekcjonerskiej i Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley zapraszają do stoiska nr 10

Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14 Hale Expo XXI

piątek – 25.11.2022 – VIP Preview

19:00-22:00

sobota – 26.11.2022

11:00-20:00

niedziela – 27.11.2022

11:00-19:00

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Urszula Kurtiak i Edward Ley – założyciele Wydawnictwa Artystycznego w Koszalinie – zostali uhonorowani Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Urszula Kurtiak i Edward Ley od 30 lat prowadzą Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley w Koszalinie, które specjalizuje się w wydawaniu książek bibliofilskich na artystycznych papierach, ręcznie oprawianych w skóry, jedwabie, drewno, a nawet metale i kamienie szlachetne. Są to limitowane i numerowane edycje w różnych językach. Publikacje wzbogacają oryginalne autorskie ilustracje lub grafiki warsztatowe: drzeworyty, linoryty, miedzioryty czy litografie. Prace były eksponowane m.in. w Nowym Yorku, Chicago, Buenos Aires, Madrycie, Paryżu, Londynie, Genewie, Frankfurcie, Berlinie, Abu Dhabi, Moskwie, Tajpej, Pekinie i New Delhi. Książki z wydawnictwa znajdują się w zbiorach bibliotek narodowych wielu krajów, trafiły również do światowych przywódców.

Działalność Urszuli Kurtiak i Edwarda Leya spowodowała odrodzenie zapomnianego rzemiosła introligatorstwa artystycznego i ożywiła zainteresowanie książką artystyczną w Polsce. Za wysoki poziom artystyczny i dzielenie się wiedzą wydawcy otrzymali wiele międzynarodowych nagród.

W 2019 r Urszula Kurtiak i Edward Ley otworzyli w Warszawie prawdopodobnie pierwszą na świecie Galerię Książki Kolekcjonerskiej, w której prezentowane są tylko nowe, bezpieczne mikrobiologicznie książki bibliofilskie.

Urszula Kurtiak i Edward Ley są członkami Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Gazeta Prawna – Kapitał Polski 07/2022

Godło Teraz Polska

Godło Teraz Polska dla Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ly

Prestiż Magazyn Koszaliński, wydanie specjalne nr 1, 06/2022

Prestiż Magazyn Koszaliński, wydanie specjalne nr 1, 06/2022

Prestiż Magazyn Koszaliński, wydanie specjalne nr 1, 06/2022