San Juan de la Cruz — „Poemas mayores”

San Juan de la Cruz — „Poemas mayores”: bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie

San Juan de la Cruz — „Poemas mayores”

Pierwsze wydanie – „Poemas Mayores” po hiszpańsku, zamówione dla Benedykta XVI

Kancelaria Prezydenta RP zleciła nam przygotowanie prezentu dla Benedykta XVI.  Zastanawialiśmy się co zaproponować.

Doszliśmy do wniosku, że skoro Benedykt XVI jest sukcesorem Jana Pawła II – również w sensie duchowym- to możemy zaproponować mu książkę najbardziej ulubionego przez niego autora. Chcieliśmy wydać Poematy św. Jana od Krzyża po niemiecku. Po analizie tematu zmieniliśmy jednak zdanie i wydaliśmy w języku oryginału, czyli po hiszpańsku, ponieważ papież, obejmując swój urząd staje się w pewnym sensie bezpaństwowcem.

Prezydent Lech Kaczyński wręcza Benedyktowi XVI artystyczne wydanie książki Poemas Mayores

Prezydent Lech Kaczyński wręcza Benedyktowi XVI artystyczne wydanie książki Poemas Mayores

Oprawiliśmy egzemplarz – jak zazwyczaj dla papieża – w białą cielęcą skórę a do inkrustacji wybraliśmy bursztyny, gdyż są charakterystyczne dla naszej kultury zdobniczej. Ich nieregularny kształt nawiązywał do dawnych czasów. Na oprawie znalazły się też inne kamienie ozdobne w złocie i srebrze, a karty książki były ręcznie zdobione złotem dukatowym.

Czasu na wykonanie pracy było– jak zwykle –bardzo mało i prezydent nie zdążył zobaczyć jej przed wyjazdem. Do Watykanu pojechały zatem dwa prezenty. Obraz i nasza książka Poemas Mayores. Dopiero na miejscu otworzono oba prezenty i wybrano – ku wielkiemu zadowoleniu Benedykta – naszą książkę. Została wręczona papieżowi przez Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego podczas jego pierwszej wizyty zagranicznej.

 

 

Św. Jan od Krzyża „Poemas mayores”Kolejne egzemplarze Poemas mayores w unikatowych oprawach introligatorskich.

Pierwsze wyda­nia
Bibliofilska edycja kolekcjonerska
Nakład 38 nume­ro­wa­nych egzem­pla­rzy.
Pierwsze 10 egzem­pla­rzy inkru­sto­wano kamie­niami w sre­brze i zło­cie. Bogate bor­diury na stronach zdo­biono ręcz­nie 22-karatowym zło­tem.
Język hiszpański
Format: 17,5 x 24,5  cm