San Juan de la Cruz — „Poemas mayores”

<<wsteczdalej>>

 

San Juan de la Cruz — „Poemas mayores”: bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie

Pierwsze wyda­nia

Bibliofilska edycja kolekcjonerska

Nakład 38 nume­ro­wa­nych egzem­pla­rzy.

Pierwsze 10 egzem­pla­rzy inkru­sto­wano kamie­niami w sre­brze i zło­cie. Bogate bor­diury na stronach zdo­biono ręcz­nie 22-karatowym zło­tem.

Język hiszpański

Format: 17,5 x 24,5  cm

Kancelaria Prezydenta RP zleciła nam przygotowanie prezentu dla Benedykta XVI.  Zastanawialiśmy się co zaproponować.

 

San Juan de la Cruz — „Poemas mayores”

Pierwsze wydanie – „Poemas Mayores” po hiszpańsku, zamówione dla Benedykta XVI

Doszliśmy do wniosku, że skoro Benedykt XVI jest sukcesorem Jana Pawła II – również w sensie duchowym- to możemy zaproponować mu książkę najbardziej ulubionego przez niego autora. Chcieliśmy wydać Poematy św. Jana od Krzyża po niemiecku. Po analizie tematu zmieniliśmy jednak zdanie i wydaliśmy w języku oryginału, czyli po hiszpańsku, ponieważ papież, obejmując swój urząd staje się w pewnym sensie bezpaństwowcem.

Prezydent Lech Kaczyński wręcza Benedyktowi XVI artystyczne wydanie książki Poemas Mayores

Prezydent Lech Kaczyński wręcza Benedyktowi XVI artystyczne wydanie książki Poemas Mayores

Oprawiliśmy egzemplarz – jak zazwyczaj dla papieża – w białą cielęcą skórę a do inkrustacji wybraliśmy bursztyny, gdyż są charakterystyczne dla naszej kultury zdobniczej. Ich nieregularny kształt nawiązywał do dawnych czasów. Na oprawie znalazły się też inne kamienie ozdobne w złocie i srebrze, a karty książki były ręcznie zdobione złotem dukatowym.

Czasu na wykonanie pracy było– jak zwykle –bardzo mało i prezydent nie zdążył zobaczyć jej przed wyjazdem. Do Watykanu pojechały zatem dwa prezenty. Obraz i nasza książka Poemas Mayores. Dopiero na miejscu otworzono oba prezenty i wybrano – ku wielkiemu zadowoleniu Benedykta – naszą książkę. Została wręczona papieżowi przez Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego podczas jego pierwszej wizyty zagranicznej.

Św. Jan od Krzyża „Poemas mayores”Kolejne egzemplarze Poemas mayores w unikatowych oprawach introligatorskich.

<<wsteczdalej>>