Opisy biesiad (Linde Gaz)

opisy-biesiad2.gifJak na ironię losu telefon z Linde Gaz złapał mnie nagle, tuż przed wielokrotnie przekładanym śniadaniem. Była już trzecia po południu, w zasadzie pora obiadu.
Dowiedziałem się, że firma z okazji 10-lecia przygotowuje uroczysty bankiet. Chcieli uświetnić go jakimś niebanalnym prezentem. Na myśl o suto zastawionych stołach wyobraźnia nie dawała mi spokoju. Wszystko krążyło wówczas wokół jedzenia.
Powstał, więc pomysł, który nie tylko uświetnił tę biesiadę, ale i uwiecznił ją w pamięci 150 uczestników, tym bardziej, że najsmakowitszym daniem były właśnie dowcipne Opisy biesiad, potraw oraz trunków, jako też i zwyczajów przez Edwarda Ley`a wybrane. Znalazły się w nich najstarsze wzmianki o biesiadach Gala Anonima, Jana Długosza oraz XIV-wieczny wiersz Słoty O zachowaniu się przy stole, a także teksty B. Chmielowskiego, J. Kitowicza, Potockiego, A. Brücknera, A. Mickiewicza, wielu cudzoziemców i innych osób. Ta książeczka to deser sam w sobie.

© Copyright Kurtiak i Ley
Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub fragmentów niniejszych tekstów w jakiejkolwiek postaci jest zabronione