Vonnegut Kurt – Dzieła

Vonnegut Kurt — Dzieła: bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie

Bezkompromisowy amerykański pisarz Kurt Vonnegut jest jednym z bardziej intrygujących nowożytnych pisarzy. Lewicowiec, przeciwnik wojen i łamaniu praw obywatelskich. Nieprzyjaciel prezydenckiej rodziny Bushów, których krytykował za działania w Iraku. Urodził się 11 listopada 1922 w Indianapolis w zamożnej rodzinie. Był najmłodszy z trójki rodzeństwa. Syn architekta Kurta Vonneguta Sr. i Edith Lieber. Rodzinę zrujnował krach na amerykańskiej giełdzie w 1929 roku, na co matka pisarza zareagowała silną depresją, co ostatecznie doprowadziło ją do samobójstwa w 1944 roku podczas pobytu Kurta na przepustce z wojska.

Oprawa artystyczna książek Vonneguta Kurta, Dzieła

Oprawa artystyczna książek Vonneguta Kurta, Dzieła

Autor Rzeźni numer pięć walczył na europejskich frontach podczas II wojny światowej. Dostał się do niewoli niemieckiej i był osadzony w piwnicy rzeźni Dreźnie, gdzie w 1945 roku przeżył bombardowanie miasta. Stąd się wzięła tematyka wspomnianego utworu. Vonneguta uwolniła ostatecznie Armia Czerwona i po powrocie do kraju otrzymał order Purple Heart. Już w Stanach poślubił Jane Marie Cox. Powrócił też na przerwane wcześniej studia. Wybrał wydział antropologii na uniwersytecie w Chicago. W międzyczasie pracował jako reporter i PRowiec w General Electric. Jego pierwsze wydane utwory przyniosły mu uznanie, ale nie zapewniły niezależności finansowej. Aby utrzymać siebie i rodzinę podejmował pracę copywritera, nauczyciela, otworzył nawet pierwszy salon samochodowy marki SAAB w USA.

Edycja kolekcjonerska książki Vonneguta Kurta, Śniadanie mistrzów

Edycja kolekcjonerska książki Vonneguta Kurta, Śniadanie mistrzów

Pod koniec lat 50. w rodzinie Vonnegutów zdarzyła się tragedia. Siostra Kurta zmarła na raka dwa dni po śmierci swojego męża. Osierocili czwórkę dzieci. Pisarz wraz żoną postanowili, że zaadoptują trójkę najmłodszych, pomimo, że sami mieli trójkę własnych. Niestety Vonnegut dzielił los wielu intelektualistów i pisarzy. Przez całe życie zmagał się z nałogami alkoholizmu i nikotynizmu, które stopniowo go wyniszczały.

Ekskluzywne wydanie książki Vonneguta Kurta, Śniadanie mistrzów

Ekskluzywne wydanie książki Vonneguta Kurta, Śniadanie mistrzów

Pisał w sposób prowokujący, prześmiewczy i nowatorski. Jest przedstawicielem tej głębszej strony postmodernizmu. Dla czytelnika był bezlitosny. Wciągał go w pułapki, szydził i co chwilę puszczał do niego oko. W wirtuozerski sposób bawił się formą, z wdziękiem nawiązywał sam do siebie i dekorował swoje książki prymitywnymi rysunkami swojego autorstwa. Miał umiejętność wplatania groteski, makabry i surrealizmu w sposób zastanawiająco lekki i śmieszny. W 1973 pewien dyrektor jednej z amerykańskich szkół rozkazał spalić 32 egzemplarze Rzeźni numer pięć z powodu wulgarnego języka.

Książka kolekcjonerska Vonneguta Kurta, Śniadanie mistrzów

Książka kolekcjonerska Vonneguta Kurta, Śniadanie mistrzów

W rocznicę urodzin Vonneguta w 1999 roku odkryto krążącą wokół Słońca planetoidę i nazwano ją (25399) Vonnegut na cześć pisarza. Napisał kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań, a także kilka dramatów. Powstało również kilkanaście, bardziej lub miej udanych ekranizacji jego prozy. Zmarł 11 kwietnia 2007 w Nowym Jorku.

Vonnegut Kurt, Śniadanie mistrzów idealne na ekskluzywny prezent

Vonnegut Kurt, Śniadanie mistrzów idealne na ekskluzywny prezent

Dzieła zebrane Vonneguta Kurta w luksusowej oprawie artystycznej.

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Armagedon w retrospektywie
Tom 2Człowiek bez ojczyzny
Tom 3Galapagos
Tom 4Gdy śmiertelnicy śpią
Tom 5Hokus pokus
Tom 6Kocia kołyska
Tom 7Listy
Tom 8Losy gorsze od śmierci
Tom 9Matka noc
Tom 10Niech pana Bóg błogosławi panie Rosewater
Tom 11Niedziela palmowa
Tom 12Opowiadania wszystkie
Tom 13Pianola
Tom 14Popatrz na ptaszka
Tom 15Recydywista
Tom 16Rysio snajper
Tom 17Rzeźnia numer pięć
Tom 18Sinobrody
Tom 19Slapstick
Tom 20Syreny z Tytana
Tom 21Śniadanie mistrzów
Tom 22Tabakiera z Bagombo
Tom 23Trzęsienie czasu
Tom 24W dniu urodzin Wandy June
Tom 25Wampetery, foma i granfalony
Tom 26Witajcie w małpiarni