Tolkien J.R.R – Dzieła

Tolkien J.R.R – Dzieła

Geniusz wyobraźni i geniusz języka. John Ronald Reuel Tolkien oprócz tego, że napisał najsłynniejszą epicką powieść fantasy, był jednym z bardziej intrygujących poliglotów. Znał ponad 30 języków (w tym staroislandzki, staroirlandzki, nordycki i staroangielski). Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii oraz literatury dawnej. Współpracował również przy powstaniu największego słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary.

Piękna książki Tolkiena J.R.R., Dzieła

Piękna książki Tolkiena J.R.R., Dzieła

Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Wolnym Państwie Oranii na terenie dzisiejszej Południowej Afryki. Mabel Tolkien – matka pisarza, źle znosiła klimat Afryki i przeniosła się z synami do Birmingham. Po śmierci ojca Tolkiena rodzina była zmuszona przenieść się do Sarehole Mill na przedmieściach Birmingham. Przeprowadzkę wymusiły problemy finansowe rodziny. Była to okolica sielska, niezindustrializowana, którą przyszły autor Hobbita wspominał przez całe życie z dużą nostalgią i zainspirowała go do stworzenia baśniowej krainy Shire. Tolkien uczył się wraz z bratem w domu. Nauczycielką była Mabel, z którą obaj bracia byli silnie związani. Dzięki niej poznali łacinę oraz francuski i zostali wprowadzeni w świat baśni oraz legend. Problemy finansowe zmusiły Tolkienów do opuszczenia sielskiego Sarehole Mill i wielokrotnych przeprowadzek już wewnątrz tkanki miejskiej. Po spokojnej atmosferze angielskiej wsi, miasto jawiło się młodemu Tolkienowi jako koszmar. W 1904 roku Mabel Tolkien zmarła po kilkudniowej śpiączce cukrzycowej. Obaj bracia mocno przeżyli jej odejście. Zrozpaczeni trafili pod opiekę Francisa Morgana, księdza zaprzyjaźnionego z ich matką. Morgan ulokował obu braci u znajomej gospodyni pensjonatu. Tam Tolkien poznał Edith Bratt – swoją przyszłą i jedyną żonę. Pomiędzy młodymi zawiązał się romans, który niestety wykryto i zakazano im widywania się aż do pełnoletniości. Ich rozłąka trwała trzy lata. Tolkien przerobił później literacko ten okres na miłość pomiędzy Berenem i Lúthien.W międzyczasie zachęcony przez swoich nauczycieli zaczął zgłębiać tajniki filologii oraz staroangielskiego, co doprowadziło go do pierwszych eksperymentów z tworzeniem własnych języków.

Artystyczne wydanie książki Tolkiena J.R.R., Beren i Lúthien

Artystyczne wydanie książki Tolkiena J.R.R., Beren i Lúthien

W 1911 roku Tolkien wraz z trójką przyjaciół Robertem Quilterem Gilsonem, Geoffreyem Bache Smithem i Christopherem Wisermanem założył Tea Club – Barrovian Society. Była to piękna, pełna pasji i miłości do literatury inicjatywa. Spotykali się dyskutując o książkach i prezentując sobie własną twórczość. To tu Tolkien zaczął pisać pierwsze wiersze, w których występowały wróżki. W 1910 roku uzyskał stypendium w Oxfordzie, co zapewniło mu niezależność finansową i możliwość studiowania. Z pasją oddał się tam studiowaniu języków i kontynuował tworzenie własnych. 3 stycznia 1913, w dniu osiągnięcia pełnoletniości po trzech latach napisał do Edith. Dowiedział się, że jego młodzieńcza miłość jest zaręczona. Napisał do niej drugi list, po którym się spotkali i jeszcze tego samego dnia Edith zerwała zaręczyny. 22 marca 1916 roku wzięli ślub i byli ze sobą do śmierci Edith w 1971 roku.

Książka Tolkiena J.R.R., Legenda o Sigurdzie i Gudrun na luksusowy prezent

Książka Tolkiena J.R.R., Legenda o Sigurdzie i Gudrun na luksusowy prezent

I wojna światowa uśmierciła dwóch członków przyjacielskiego Tea Clubu. Sam Tolkien zapadł na gorączkę okopową i powrócił na leczenie do Anglii.

W 1924 roku Tolkien zostaje profesorem w wieku 32 lat. W 1925 otrzymał stanowisko kierownika katedry języka staroangielskiego w Oksfordzie. Poznał w tym czasie C.S. Lewisa – autora Opowieści z Narnii, który został jego najbliższym przyjacielem.

Pierwszy tom Władcy Pierścieni został wydany latem 1954 roku, tom drugi w listopadzie, a trzeci w październiku 1955 roku. Pod koniec życia pracował intensywnie nad Silmarillionem, którego nie ukończył (po śmierci pisarza zrobił to jego syn).

W 1972 otrzymał doktorat honoris causa w Oksfordzie za wkład w filologię, a w 1972 roku dostał także Order Imperium Brytyjskiego drugiego stopnia.

W 1973 roku zmarł w wieku 81 lat w szpitalu w Bournemouth. Został pochowany obok żony. Na płycie grobowej znajdują się ich nazwiska, a także imiona Beren i Lúthien – symbol wiecznie trwającej miłości.

Spopularyzował i nadał kierunek gatunkowi fantasy w literaturze. Jego mitologia jest bazą wyjściową dla literatów, twórców gier komputerowych, komiksów oraz filmowców. Ekranizacje Władcy Pierścieni oraz Hobbita okazały się gigantycznym kasowym hitem, a w planie są kolejne produkcje ze świata Śródziemia.

Książka artystyczna autorstwa Tolkiena J.R.R., Dwie wieże

Książka artystyczna autorstwa Tolkiena J.R.R., Dwie wieże

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Hobbit
Tom 2Silmarillion
Tom 3Dwie wieże
Tom 4Bractwo pierścienia
Tom 5Niedokończone opowieści
Tom 6Powrót króla
Tom 7Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa
Tom 8Atlas Tolkienowski
Tom 9Bitwy w świecie Tolkiena
Tom 10Dzieci Húrina
Tom 11Upadek Gondolinu
Tom 12Listy
Tom 13Beren i Lúthien
Tom 14Legenda o Sigurdzie i Gudrun
Tom 15Upadek króla Artura