Owidiusz, Publius Ovidius Naso — „O kosmetyce twarzy pań”
bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie

Owidiusz – O kosmetyce twarzy pań. 30 egzemplarzy na oryginalnym papirusie egipskim.
Owidiusz, Publius Ovidius Naso
O kosmetyce twarzy pań – De Medicamine Faciei Feminae
Tłumaczył Aleksander Wojciech Mikołajczak
Ilustrował Jerzy Kozimor
Edycja polsko-łacińska
Nakład 360 egzemplarzy. W tym: 30 egz. na papirusie egipskim oraz 330 egz. na papierze ręcznie czerpanym
Długo zastanawialiśmy się jak wydać poradnik piękności Owidiusza, ponieważ średniowieczny skryba przepisał tylko część poematu, zaledwie sto wierszy. Więcej nie przetrwało. Jak zatem wydać książkę, w której tekst zmieści się zaledwie na 2 kartkach? Jeżeli się doda wersję łacińską i ilustracje to będzie pięć kartek.
Książka nie zawsze miała formę zszytych w grzbiecie kartek, a czytanie nie zawsze łączyło się z ich odwracaniem. Papirus, materiał piśmienniczy, którego używano w starożytności przez ponad 3500 lat, kruchy, lecz dający się łatwo zwijać, narzucił formę książki jako długiej wstęgi sklejonych kart z drążkiem zwanym umbilicus, ułatwiającym czytanie.
Wpadliśmy więc na pomysł by wydać ją tak jak byłaby wydana w starożytności, tym bardziej, że utwór został napisany w 1 roku n.e.
Zwiedziliśmy więc muzea w Europie, posiadające starożytności i Afryce by znaleźć antyczną formę książki. Nigdzie jednak nie natrafiliśmy na oryginalny zwój. Były jedynie pojedyncze rozprostowane karty, umieszczone w specjalnych, bodajże hermetycznych, gablotach i w przyciemnionych pomieszczeniach.
Przestudiowaliśmy więc Historię naturalną Pliniusza Starszego, w której były wzmianki o papirusach. Przy okazji natknęliśmy się na merytoryczne błędy, odnośnie strony po której się pisało ale po wielu próbach udało nam się w końcu wydać poemat kosmetologiczny Owidiusza tak, jakby to uczynił wydawca w jego czasach.
Kształt książki, rodzaj i sposób umieszczenia ilustracji, pismo są takie, jak w starożytnym zwoju. Ponadto 30 pierwszych egzemplarzy jest wydrukowanych na oryginalnym egipskim papirusie, pozostałe zaś na papierze ręcznie czerpanym. Pierwsze 90 egzemplarzy ma ilustracje ręcznie barwione.