Michel de Montaigne — „O doświadczeniu”

Michel de Montaigne — „O doświadczeniu”: bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie

Pierwsze wydanie
Nakład 250 numerowanych egz.,  w tym 40 na zamówienie Becton Dickinson

Michel Montaigne, francuski pisarz i filozof zostawił po sobie niezwykłe dzieło pt. Essais, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza próby. Dało ono nie tylko podwaliny pod czasy nowożytne ale i stworzyło nawy gatunek literacki jakim jest właśnie esej.

Próby, jak mało która książka, była tak często komentowana przez następne pokolenia, przy czym każde z nich odczytywało w tym nieśmiertelnym dziele co innego.

Liczne lektury, osobiste przemyślenia i własne doświadczenia są pożywką dla jego filozoficznych refleksji nad fundamentami bytu i relacji międzyludzkich. Montaigne miał najbogatszą bibliotekę prywatną w tamtych czasach, co pozwalało mu bez skrępowania tworzyć ponadczasowe filozoficzne eseje.

Uważał, że dobrą rzeczą jest doznawać przyjemności, dlatego trzeba dbać o życie jakiekolwiek ono jest, a w sztuce życia najważniejsza jest niezależność. Twierdził, że nie ma takich idei, dla których warto innych zabijać lub dać się samemu zabić.

Montaigne, główny przedstawiciel francuskiego renesansu, przestawił filozofię z nurtu metafizycznego na nowożytny. Jego dzieło, monografia duszy ludzkiej, zachowując świeżość dało pożywkę dla wielu pokoleń filozofów, literatów i ludzi kultury.

W eseju O doświadczeniu zawarł swoje najważniejsze myśli z Prób, zaliczanych do arcydzieł literatury francuskiej.

Amerykańska firma Becton Dickinson po raz kolejny zamówiła książkę na prezent dla swoich kontrahentów w Polsce.

Tym razem zaproponowaliśmy świetny esej O doświadczeniu M. Montaigne`a.
Książkę wydrukowaną na szlachetnym papierze oprawiono ręcznie w skórę.