Machulski Juliusz, Machia

Juliusz Machulski – Machia

Dramat sceniczny

Nakład 88 numerowanych egz.

Edycja polsko-włoska

Druk na papierze artystycznym

Oprawa ręczna w aksamit

Dramat sceniczny o Niccolo Machiavellim, autorze Księcia>>> ,  jednej z najsłynniejszych ksiąg zakazanych.

Ilustracje (konceptualne – ruchome) – Marysia Machulska

 

Oprawa artystyczna książki Machulskiego Juliusza, Machia

Oprawa artystyczna książki Machulskiego Juliusza, Machia

Artystyczne wydanie książki Machulskiego Juliusza, Machia

Artystyczne wydanie książki Machulskiego Juliusza, Machia

Urszula Kurtiak-Ley

Czym jest „Machia”?

– Bohaterem sztuki Juliusza Machulskiego jest Nicolo Machiavelli, postać mroczna i kontrowersyjna, człowiek pogardzany przez władzę – ten, który ośmielił się mówić o niej całą prawdę – tłumaczy Urszula Kurtiak-Ley, wydawca książki. – Jakby tego było mało, śmiał ją nauczać, jak ma sprawować rządy. Czyli, jak być krętaczem, bezdusznym, kłamliwym i okrutnym hipokrytą, oczywiście w służbie kochanej ojczyzny. Wszystko dla ojczyzny! Naprawdę myślał, że zasłużył sobie na wdzięczność rodaków za tak hojne rady? Wolne żarty. Cierpiał tortury w lochach Medyceuszy, którym mimo to starał się przypochlebić. Zadedykował swoim oprawcom dzieło życia – „Księcia”. Co uzyskał? Jego nazwisko we wszystkich językach Europy przyklejono do jednego z najohydniejszych epitetów: machiawelizm, machiaweliczny. A on? No cóż. On przecież chciał tylko służyć ojczyźnie. Czy może z zaświatów pocieszyć się dziś tym, że jego wstydliwa spuścizna przetrwała wieki i ma się dobrze zaprzęgana w służbę wielu, zbyt wielu, różnych ojczyzn?

Sztuka powstała na zamówienie Teatru Starego w Lublinie, tam została też wystawiona przez Juliusza Machulskiego w 2014 roku. To była moja najprzyjemniejsza przygoda teatralna – wspomina po latach Juliusz Machulski.

Juliusz Machulski:

-„Z wydawnictwem Kurtiak i Ley zetknąłem się po raz pierwszy prawie 30 lat temu, gdy kupiłem nieprawdopodobnie pięknie wydany bibliofilski tomik wierszy Haliny Poświatowskiej „Ogień zielonych księżyców”. Książka była oprawna w jedwab a w środku miała liczne niespodzianki w postaci kieszonek w których chowały się zdjęcia autorki czy faksymile jej wierszy.

Pierwszy raz widziałem tak misternie przygotowaną książkę, która była więcej niż książkowym artefaktem.

Toteż z wielką radością, gdy po latach natknąłem się na Salon tego Wydawnictwa na Marszałkowskiej 62 w Warszawie, wszedłem do środka. Miałem szczęście, gdyż przyjął mnie osobiście właściciel Edward Ley. Po chwili rozmowy zrozumiałem, że nadajemy na tych samych falach, a gdy chwilę potem poznałem panią Urszulę Kurtiak, wiedziałem, że są to wydawcy jakich autorzy mogą sobie wymarzyć.

Niespodziewanie zaproponowali mi abym coś w ich oficynie opublikował. Wyróżniony taką propozycją na pierwszy ogień wybrałem tekst sztuki o Niccoló Machiavellim „Machia”, graną z powodzeniem od 2014 roku na scenie Teatru Starego w Lublinie.

Moja córka Marysia, która z powodzeniem pracuje jako ilustrator we Francji i USA chętnie zgodziła się zilustrować ten bibliofilski rarytas, tak że moja radość jest podwójna.

Jestem szczęśliwy, że „Machia” jako książka otrzymała równie wspaniałą oprawę jak jej teatralna inscenizacja.”

Piękna książka Machulskiego Juliusza, Machia

Piękna książka Machulskiego Juliusza, Machia

Marysia Machulska:

-„Gdy dostałam propozycje zrobienia ilustracji do „Machii” od razu pomyślałam o nowoczesnej formie sztuki, bardzo kontrastującej z ówczesną epoką i samą postacią Machiavellego.

Uznałam więc, że najlepszym oddaniem surrealistycznej interpretacji tej epoki i historii może oddać kolaż złożony z podobnych kontrastów. Stad też mój wybór i praca nad fragmentami starych XVI wiecznych obrazów kontrastującymi z dużo nowocześniejszymi aplami mocnych gładkich kolorów. Dzięki możliwościom technicznym wydawnictwa Kurtiak & Ley, mogłam  sobie pozwolić aby pójść również o krok dalej, tworząc  wielowarstwowe , ruchome i ręcznie wykonane kolaże co nadało ilustracjom jeszcze większej tajemnicy i życia trafniej oddając duch epoki i sztuki Juliusz Machulskiego a prywatnie mojego Taty.

Marysia Machulska”

Edycja kolekcjonerska książki Machulskiego Juliusza, Machia

Edycja kolekcjonerska książki Machulskiego Juliusza, Machia

Książka Machulskiego Juliusza, Machia ręcznie oprawiona w tkaninę

Książka Machulskiego Juliusza, Machia ręcznie oprawiona w tkaninę

 

Machulski Juliusz, Machia. Ekskluzywny prezent

Machulski Juliusz, Machia. Ekskluzywny prezent

Artystyczne wykonanie na przykładzie książki Machulskiego Juliusza, Machia

Artystyczne wykonanie na przykładzie książki Machulskiego Juliusza, Machia