Juliusz Machulski – Machia
Dramat sceniczny
Nakład 88 numerowanych egz.
Edycja polsko-włoska
Druk na papierze artystycznym
Oprawa ręczna w aksamit
Dramat sceniczny o Niccolo Machiavellim, autorze Księcia>>> , jednej z najsłynniejszych ksiąg zakazanych.
Ilustracje (konceptualne – ruchome) – Marysia Machulska
Urszula Kurtiak-Ley
Czym jest „Machia”?
– Bohaterem sztuki Juliusza Machulskiego jest Nicolo Machiavelli, postać mroczna i kontrowersyjna, człowiek pogardzany przez władzę – ten, który ośmielił się mówić o niej całą prawdę – tłumaczy Urszula Kurtiak-Ley, wydawca książki. – Jakby tego było mało, śmiał ją nauczać, jak ma sprawować rządy. Czyli, jak być krętaczem, bezdusznym, kłamliwym i okrutnym hipokrytą, oczywiście w służbie kochanej ojczyzny. Wszystko dla ojczyzny! Naprawdę myślał, że zasłużył sobie na wdzięczność rodaków za tak hojne rady? Wolne żarty. Cierpiał tortury w lochach Medyceuszy, którym mimo to starał się przypochlebić. Zadedykował swoim oprawcom dzieło życia – „Księcia”. Co uzyskał? Jego nazwisko we wszystkich językach Europy przyklejono do jednego z najohydniejszych epitetów: machiawelizm, machiaweliczny. A on? No cóż. On przecież chciał tylko służyć ojczyźnie. Czy może z zaświatów pocieszyć się dziś tym, że jego wstydliwa spuścizna przetrwała wieki i ma się dobrze zaprzęgana w służbę wielu, zbyt wielu, różnych ojczyzn?
Sztuka powstała na zamówienie Teatru Starego w Lublinie, tam została też wystawiona przez Juliusza Machulskiego w 2014 roku. – To była moja najprzyjemniejsza przygoda teatralna – wspomina po latach Juliusz Machulski.
Juliusz Machulski:
-„Z wydawnictwem Kurtiak i Ley zetknąłem się po raz pierwszy prawie 30 lat temu, gdy kupiłem nieprawdopodobnie pięknie wydany bibliofilski tomik wierszy Haliny Poświatowskiej „Ogień zielonych księżyców”. Książka była oprawna w jedwab a w środku miała liczne niespodzianki w postaci kieszonek w których chowały się zdjęcia autorki czy faksymile jej wierszy.
Pierwszy raz widziałem tak misternie przygotowaną książkę, która była więcej niż książkowym artefaktem.
Toteż z wielką radością, gdy po latach natknąłem się na Salon tego Wydawnictwa na Marszałkowskiej 62 w Warszawie, wszedłem do środka. Miałem szczęście, gdyż przyjął mnie osobiście właściciel Edward Ley. Po chwili rozmowy zrozumiałem, że nadajemy na tych samych falach, a gdy chwilę potem poznałem panią Urszulę Kurtiak, wiedziałem, że są to wydawcy jakich autorzy mogą sobie wymarzyć.
Niespodziewanie zaproponowali mi abym coś w ich oficynie opublikował. Wyróżniony taką propozycją na pierwszy ogień wybrałem tekst sztuki o Niccoló Machiavellim „Machia”, graną z powodzeniem od 2014 roku na scenie Teatru Starego w Lublinie.
Moja córka Marysia, która z powodzeniem pracuje jako ilustrator we Francji i USA chętnie zgodziła się zilustrować ten bibliofilski rarytas, tak że moja radość jest podwójna.
Jestem szczęśliwy, że „Machia” jako książka otrzymała równie wspaniałą oprawę jak jej teatralna inscenizacja.”
Marysia Machulska:
-„Gdy dostałam propozycje zrobienia ilustracji do „Machii” od razu pomyślałam o nowoczesnej formie sztuki, bardzo kontrastującej z ówczesną epoką i samą postacią Machiavellego.
Uznałam więc, że najlepszym oddaniem surrealistycznej interpretacji tej epoki i historii może oddać kolaż złożony z podobnych kontrastów. Stad też mój wybór i praca nad fragmentami starych XVI wiecznych obrazów kontrastującymi z dużo nowocześniejszymi aplami mocnych gładkich kolorów. Dzięki możliwościom technicznym wydawnictwa Kurtiak & Ley, mogłam sobie pozwolić aby pójść również o krok dalej, tworząc wielowarstwowe , ruchome i ręcznie wykonane kolaże co nadało ilustracjom jeszcze większej tajemnicy i życia trafniej oddając duch epoki i sztuki Juliusz Machulskiego a prywatnie mojego Taty.
Marysia Machulska”