Leonardo da Vinci — Bajki i pomysły

Leonardo da Vinci — Bajki i pomysły
bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie

Papier ręcznie czerpany
Książki artystyczne oprawione w skórę

Pisał bajki i notował pomysły na nie, pewnie w nadziei, że kiedyś znajdzie czas, aby je wyszlifować, choćby dokończyć. Najbardziej nieznane prace najbardziej znanego geniusza, jaki stąpał po naszym świecie i nie był mitycznym Herkulesem, lecz człowiekiem, to jego prace literackie.

Bajki i pomysły ujawniają zaledwie rąbek tajemnicy umysłu Leonarda, ukazują ślad tych wątpliwości i przemyśleń, które go nurtowały, ale pokazują też pośpiech i niecierpliwość, z której słynął.

Podobnie jak innych swoich wielkich prac, tak samo niektórych literackich konceptów nigdy nie rozwinął. Zostały na zawsze w postaci pośpiesznych, lakonicznych notatek, pisanych dla siebie. Nie wrócił do nich wciągnięty przez inne, wiecznie bardziej intrygujące zajęcia.

r

Podstawą graficzną do opracowania tego tytułu był znany fakt, iż Leonardo szyfrował swoje teksty pisząc litery w odbiciu lustrzanym. Dlatego też spojrzeliśmy w inny sposób na jego znane tak bardzo rysunki.

Książka wydrukowana jest na żółtej barwy papierze ręcznie czerpanym, cześć ilustracji, na przezroczystych kalkach. Ilustracje składają się więc jakby z dwóch, a nawet trzech warstw; to daje do myślenia i o naszym postrzeganiu świata, i o tym, jak bardzo do dziś inspiruje nas Leonardo.

img_2846-223-kurtiakley

Oprawa unikatowa