Lem Stanisław — „Solaris” i inne dzieła

Lem Stanisław — „Solaris” i inne dzieła: bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie

Najsłynniejszy polski pisarz science fiction. Dziennikarz, futurolog, filozof, eseista, recenzent, krytyk, poliglota (władał siedmioma językami) i człowiek, który miał być komunistycznym spiskiem. Twórca światowego formatu, uwielbiany na całym globie. Rok 2021 jest w Polsce rokiem jego imienia. Urodzony 13 września (do aktu urodzenia wpisano 12 września, aby uniknąć pecha) w 1921 roku we Lwowie jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego książki osiągnęły nakład 30 milionów egzemplarzy i przetłumaczono je na 40 języków. Wprawdzie przegrał wtedy z Miłoszem, ale był nominowany do literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku.

Książki artystyczne autorstwa Lema Stanisława, Dzieła

Książki artystyczne autorstwa Lema Stanisława, Dzieła

Unikatowa oprawa w skórę wykonana ręcznie, przy zastosowaniu nowatorskich technik introligatorskich. Na grzbietach wszystkich tomów jest wspólny motyw, który rozwija się indywidualnie na przednich i tylnych okładkach każdej z książek.

Z wykształcenia lekarz, ale nigdy medycyny nie uprawiał. Bardzo szybko zaczął tworzyć gwiezdne opowieści i tym zajmował się przez całe życie. Debiut książkowy to wydana w 1951 roku powieść Astronauci. Pochodził z żydowskiej, zamożnej rodziny. Podczas II wojny światowej Lwów znalazł się pod okupacją niemiecką, ale dzięki fałszywym dokumentom rodzina Lemów uniknęła zamknięcia w getcie. Współpracował z polskim ruchem oporu, ukrywał na strychu kolegę żydowskiego pochodzenia oraz pracował jako mechanik w niemieckiej firmie działającej podczas okupacji we Lwowie. Kradł stamtąd amunicję którą przekazywał walczącemu podziemiu.

Lem Dzieła zebrane – wystawa unikatowych wydawnictw i opraw artystycznych Kurtiak i Ley w Warszawie w 2009 roku

Lem Dzieła zebrane – wystawa unikatowych wydawnictw i opraw artystycznych Kurtiak i Ley w Warszawie w 2009 roku

W 1945 roku nastąpiła akcja repatriacyjna, na wskutek której rodzina Lemów straciła cały majątek i musiała przenieść się do Krakowa. Sytuacja finansowa była tragiczna. 70 letni ojciec Lema musiał znaleźć zatrudnienie w szpitalu, gdyż miał zakaz prowadzenia własnej praktyki lekarskiej. Stanisław również przez miesiąc odbywał praktykę lekarską, gdzie odebrał ponad 20 porodów i był asystentem przy cesarskim cięciu. To doświadczenie spowodowało, ze porzucił medycynę na zawsze. Lem wspomagał rodzinę publikując swe teksty w prasie na łamach Kuźnicy, Żołnierza Polskiego, Odry i Co Tydzień Powieść. Ale pierwszym dużym sukcesem wydawniczym była wspomniana powieść Astronauci. Książka okazała się bestsellerem. Krytycy zarzucają mu, że jego twórczość z tego czasu pisana była zgodnie z regułami realizmu socjalistycznego, ale krytycy nie stali zapewne nigdy przed widmem głodu swojej rodziny. Sam Lem wstydził się później tych utworów, gdyż zawierały jeszcze naiwną wiarę w ideologię komunistyczną.

Artystyczne wydanie książki Lema Stanisława, Opowieści o pilocie Pirxie

Artystyczne wydanie książki Lema Stanisława, Opowieści o pilocie Pirxie

Był fanem Gwiezdnych Wojen i Star Treka, chociaż złorzeczył na twórców przygód załogi statku Enterprise, gdyż nie trzymali się zasad fizyki. Znał Karola Wojtyłę, kiedy ten był jeszcze wikarym, przyjaźnił się z Władysławem Bartoszewskim, korespondował z Mrożkiem.

Zmarł w wieku 84 lat 27 marca 2006 roku po wieloletnich kłopotach zdrowotnych. Jego twórczość określa się mianem hard science fiction. W pewnym momencie był najbardziej rozpoznawalnym pisarzem sci-fi. Łączył wizjonerskie opisy technologii z refleksją społeczno-filozoficzną oraz etyczną. Pisał również powieści detektywistyczne, przedmowy, wiersze, listy, słuchowiska radiowe, scenariusze filmowe, dramaty i recenzje. Nic dziwnego, ze jego amerykański kolega po piórze Philip K. Dick nie wierzył w istnienie Lema, oskarżając go o bycie spiskiem komunistów.

Dzieła Lema Stanisława - artystyczna oprawa książek, Wydawnictwo i Introligatornia Artystyczna Kurtiak i Ley w Koszalinie

Dzieła Lema Stanisława – artystyczna oprawa książek, Wydawnictwo i Introligatornia Artystyczna Kurtiak i Ley w Koszalinie

Wielokrotnie podkreślał rozczarowanie technologią, a Internetem w szczególności. Przypisuje mu się autorstwo zdania: „Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów”. Nie wiadomo, czy Lem to powiedział i niektórzy twierdzą, ze jest to tak zwany fake news. Co ciekawe Lem przed fake newsami ostrzegał już na pewno (jest to autentyczna informacja), twierdząc, że za sprawą Internetu będą się rozprzestrzeniać w zastraszającym tempie.

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:

TomTytuły
Tom 1Katar
Tom 2Wizja lokalna
Tom 3Powrót z gwiazd
Tom 4Pokój na ziemi
Tom 5Golem XIV
Tom 6Eden
Tom 7Dzienniki gwiazdowe
Tom 8Fiasko
Tom 9Wysoki zamek
Tom 10Dialogi
Tom 11Przekładaniec
Tom 12Opowieści o pilocie Pirxie
Tom 13Śledztwo
Tom 14Szpital przemienienia
Tom 15Summa technologiae
Tom 16Człowiek z Marsa
Tom 17Solaris
Tom 18Filozofia przypadku
Tom 19Niezwyciężony
Tom 20Kongres futurologiczny
Tom 21Krótkie zwarcia
Tom 22Cyberiada
Tom 23Moloch
Tom 24Biblioteka XXI wieku
Tom 25Głos Pana
Tom 26Zagadka, tom 1
Tom 27Zagadka, tom 2
Tom 28Mój pogląd na literaturę
Tom 29Pamiętnik znaleziony w wannie
Tom 30Sex Wars
Tom 31Fantastyka i Futurologia, tom 1
Tom 32Fantastyka i Futurologia, tom 2
Tom 33Lata czterdzieste
Tom 34Astronauci
Tom 35Obłok Magellana