Michał Anioł Buonarroti — Wiersze

Michał Anioł Buonarroti — Wiersze: bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie w skórę

Pierwsze wydanie
Edycja kolekcjonerska
Część nakładu wydano na zamówienie Becton Dickinson
Książka artystyczna

Wielki geniusz, artysta ponadczasowy, jakim był Michał Anioł Buonarroti, twórca uniwersalny; rzeźbiarz przede wszystkim, ale i przecież malarz doskonały, wyprzedzający swoją epokę , zapowiadający nadejście nowej niepokojącej estetyki, był wbrew własnej ocenie także niezrównanym poetą.

Podobnie jak w działaniach plastycznych, których rzeźbę cenił najwięcej, w swojej poezji odzwierciedlał ten sam rozedrgany dynamizm, ten sam daleki od renesansowej statyczności wieczny niepokój.

Pełne skrajnych emocji, spalające uczucie, które dopadło go u schyłku długiego życia, staje się w jego wierszach swoistą spowiedzią duchową. Michał Anioł skrywał swoją namiętność w słowach pełnych żaru, w wierszach, które układają się w rodzaj pamiętnika artysty.

Uczuciowe zmagania, miłość , która mimo, iż jej obiekt piękna i pobożna Victoria Colonna, była jak najbardziej ziemski i realny, przybierała postać mistycznej ekspiacji .

Specjalna edycja utrzymana jest w błękitno szarej kolorystyce żeberkowanego papieru i delikatnego matowego jedwabiu oprawy. Pierwsze 20 numerów zostało oprawionych unikatowo w skóry w różnych odcieniach brązów oraz szarości. Sepiowe ilustracje dopełniają znaczenia metafory Michała Anioła, który uważał wzrok , czyli oko za najważniejszy zmysł artysty, rękę za jego wykonawcę i sługę.