Michał Anioł Buonarroti — Wiersze

Michał Anioł Buonarroti — Wiersze: bibliofilska edycja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie w skórę

Pierwsze wydanie.
Edycja kolekcjonerska.
Część nakładu wydano na zamówienie Becton Dickinson.
Książka artystyczna.

Buonarroti Wiersze. Luskusosowa edycja. Ksiązka prezentowa

Wielki geniusz, artysta ponadczasowy, jakim był Michał Anioł Buonarroti, twórca uniwersalny; rzeźbiarz przede wszystkim, ale i przecież malarz doskonały, wyprzedzający swoją epokę, zapowiadający nadejście nowej niepokojącej estetyki, był wbrew własnej ocenie także niezrównanym poetą.

Podobnie jak w działaniach plastycznych, z których rzeźbę cenił najbardziej, w swojej poezji odzwierciedlał ten sam rozedrgany dynamizm, ten sam daleki od renesansowej statyczności wieczny niepokój.

Pełne skrajnych emocji, spalające uczucie, które dopadło go u schyłku długiego życia, staje się w jego wierszach swoistą spowiedzią duchową. Michał Anioł skrywał swoją namiętność w słowach pełnych żaru, w wierszach, które układają się w rodzaj pamiętnika artysty.

Uczuciowe zmagania, miłość, która mimo, iż jej obiekt, piękna i pobożna Victoria Colonna, był jak najbardziej ziemski i realny, przybierała postać mistycznej ekspiacji .

 

 

Specjalna edycja utrzymana jest w błękitno-szarej kolorystyce żeberkowanego papieru i delikatnego matowego jedwabiu oprawy. Pierwsze 20 numerów zostało oprawionych unikatowo w skóry w różnych odcieniach brązów oraz szarości. Sepiowe ilustracje dopełniają znaczenia metafory Michała Anioła, który uważał wzrok , czyli oko, za najważniejszy zmysł artysty, a rękę za jego wykonawcę i sługę.